godło

Licznik odwiedzin


Ponad 8000 uczniów w wieku od 6 do 10 lat uczestniczyło w Talent Kitchen – kuchenne opowieści o tym, jak nie marnować żywności – konkursie edukacyjnym projektu rozrywkowo- edukacyjnego Nie marnujmy chwil, sponsorowanego przez firmę Whirlpool. Konkurs został przeprowadzony po raz drugi we włoskich szkołach podstawowych z Kampani, Lombardi, Marche i Toskanii, a po raz pierwszy na Słowacji w miastach Poprad, Liptovský Mikuláš, Kežmarok, Spišská Nová Ves, Spišský Štiavnik i w Polsce - w Łodzi, Radomsku, Warszawie i Wrocławiu.
Inicjatywa objęła prawie 1000 szkół, aby uwrażliwić najmłodszych i ich rodziny na wagę zrównoważonego sposobu odżywiania i dać możliwość wszystkim uczestnikom swobodnego wypowiedzenia się na gorący i aktualny temat jak marnotrawienie żywności. Odpowiedź była niewiarygodna: zarówno w szkole z nauczycielami, jak i w domu z rodzinami, młodzi uczniowie dzielili się „chwilami, które są ważne” dzięki darmowemu zestawowi wysłanemu przez firmę Whirlpool do szkół, które go zamówiły. Wraz z albumem Moja kuchnia bez marnowania żywności, każde dziecko miało okazję, aby przyswoić sobie podstawowe wiadomości dotyczące „niemarnowania” żywności dzieląc się tą tematyką i jej wagą z własną rodziną. Duża ilość prac potwierdza aktywne zaangażowanie w projekt rodziców, rodzeństwa i dziadków, którzy borykali się ze składnikami, przepisami, zdjęciami, albumami do czytania, pisania i kolorowania niezbędnymi do wzięcia udziału w konkursie edukacyjnym.


Podczas trwania konkursu, klasy zaangażowane w projekt były wspierane przez centrum koordynacji, aby móc zrealizować najbardziej kreatywne prace indywidualne bądź grupowe. W ten sposób nauczyciele pomogli uczniom puszczać wodze ich fantazji, stawiając w trudnej sytuacji komisje konkursowe. Silna chęć ekspresji, sprawiła iż dzieci wcielały się w rolę pisarzy,  twórców reklam, rzemieślników i technologów, tworząc plakaty, eBooki i kampanie informacyjne, które razem najlepiej reprezentują przesłanie firmy Whirlpool. Trzy komisje konkursowe, po jednej dla każdego uczestniczącego w konkursie kraju, które obradowały w różnych miesiącach, stanęły przed trudnym wyborem wyłonienia zwycięzców (trzech dla każdego kraju) konkursu „Nie marnujmy chwil”. Komisje wybrały projekty, które najbardziej wyróżniły się swoją kompletnością i interdyscyplinarnością.
We Włoszech, na pierwszym miejscu zakwalifikowała się Scuola Primaria Molinello w Eboli (SA). Równorzędnie zakwalifikowane na drugim miejscuScuola Primaria Marco Mancini w Fabriano (AN), i Scuola Primaria Via Milano z Rozzano (MI).
W Polsce, na pierwszym miejscu zakwalifikowała się Szkoła Podstawowa nr 152 z Łodzi. Równorzędnie zakwalifikowane na drugim miejscu: Szkoła Podstawowa nr 166 z Warszawy i Integracyjna Szkoła Podstawowa ALTO z Wrocławia.
Na Słowacji, na pierwszym miejscu zakwalifikowała się ZŠ Komenského z Popradu. Równorzędnie na drugim miejscu zakwalifikowały się ZŠ Liptovský Mikuláš i szkoła ZŠ Hranovnica.
Komisje oceniły prace o różnych sposobach wyrazu: prace papierowe jak np. książki kucharskie, plakaty informacyjne, prace plastyczne, jak również gry w wersji cyfrowej, ebooki, gry video i spoty reklamowe.
Ogromny sukces osiągnięty w drugiej edycji konkursu Nie marnujmy chwil we Włoszech oraz równie duży sukces w Polsce i na Słowacji, przekonał firmę Whirlpool Corporation do przeprowadzenia nowej edycji projektu w tych trzech państwach.

Facebook-1

Dzwonki

1.   800 -  845 aaadzwoneczek

2.   855 -  940 

3.   955 -  1040

4.  1050 - 1135

5.  1150 - 1235

6.  1255 - 1340

7.  1345 - 1430

8.  1435 - 1520