Szkoła Podstawowa nr 166 im. Żwirki i Wigury w Warszawie

Biblioteka i czytelnia szkolna

                                            

 

BIBLIOTEKA I CZYTELNIA MULTIMEDIALNA   

 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

      

Bibliotekę szkolną prowadzi: Agnieszka Konieczko

mail

Dnia 23 maja 2017 r. uczniowie z klasy II B wzięli udział w wycieczce do Blblioteki dla Dzieci i Młodziezy nr 25 a dwa dni później uczniowie z klasy II A. Drugoklasiści uzcestniczyli w zajęiach bibliotecznych "Podróże małe i duże", przeprowadzone w formie warsztatów edukacyjnych. Przy pomocy przewodników turystycznych, atlasów, map uczniowie zwiedzili cały świat. Podczas zajęć uczniowie wysłuchali również czytanej przez PAnią bibliotekarkę książki pt. "Podróż Babara". Dzieci z uśmiechem na twarzy obejrzały bajkę dotyczącą podróży do Australii.

 

mail

Konkurs pt. „Najpiękniejsza zakładka do książki”

Laureatami konkursu pt. „Najpiękniejsza zakładka do książki” zostali :

yesI miejsce – Zuzanna Zasłona kl. II A

yesII miejsce – Aleksandra Wojnicka kl. II B

yesIII miejsce – Oskar Guza kl. II A

yesWyróżnienie – Wiktoria Yusuf  kl. II A

yesWyróżnienie – Renata Szymajda kl. II B

Gratulacje !

mail

Uczniowie uczęszczający na Koło Przyjaciół Biblioteki przygotowali przedstawienie pt. „Chory kotek” . Wystąpili oni przed dziećmi z oddziału przedszkolnego, które podziwiały  grę aktorską w wykonaniu swoich starszych kolegów. Przedstawienie ukazało dzieciom konsekwencje niezdrowego sposobu odżywiania się, zasady prawidłowej diety i zalety płynące ze spożywania witamin. Każdy widz otrzymał kolorowankę utrwalającą znajomość witamin „Witaminowe ABC”.

mail

Kontynuując cykl spotkań „W przyjaźni z biblioteką” przeprowadzone zostały zajęcia  podczas, których dzieci wspólnie z Kubusiem Puchatkiem przygotowywały się do Wielkanocy. Mali goście biblioteki wykonali piękne, kolorowe pisanki, które zostały wyeksponowane na gazetce ściennej.

 

mail

Dnia 5 kwietnia 2017 r. uczniowie z kl. III A uczestniczyli w wycieczce do Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży nr 25.  Dzieci wzięły udział w zajęciach o tematyce wiosenno – wielkanocnej organizowanych w formie warsztatów edukacyjno – plastycznych. Trzecioklasiści poznali zwyczaje wielkanocne kultywowane w różnych regionach Polski, a także ciekawostki dotyczące wiosny. W celu usystematyzowania wiadomości uczniowie rozwiązali krzyżówki oraz wykonali prace plastyczne. Chłopcy z zainteresowaniem czytali książki popularnonaukowe. Spotkanie urozmaicono transmisją na żywo z kamer umieszczonych w karmniku oraz bocianim gnieździe.  

 

Dnia 30 marca 2017 r. podczas kolejnych zajęć z cyklu „W przyjaźni z biblioteką” najmłodsi członkowie społeczności szkolnej zostali przeniesieni na wiosenną łąkę. Przez całe spotkanie towarzyszyło nam opowiadanie pt. „Przebudzenie żabek”, które stało się bazą do poszerzenia zasobów wiedzy na temat życia żab, ich gatunków. Dzieci uczyły się poprzez zabawę wcielając się w rolę żabek, rozwiązywały zagadki obrazkowe, słuchowe.

 

 

Dzieci z oddziału przedszkolnego w ramach cyklu „W przyjaźni z biblioteką” uczestniczyły w zajęciach dotyczących kłamstwa. Na podstawie wiersza pt. „O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci” autorstwa Juliana Tuwima wszyscy z grupy stwierdzili zgodnie, że trzeba zawsze mówić prawdę.

 

mail

W dniach 7 – 10 lutego 2017 r. gośćmi naszej szkoły były dzieci z pobliskich przedszkoli. Przedszkolaki odwiedziły bibliotekę i uczestniczyły w zajęciach, które przeniosły wszystkich do zabawnej krainy Juliana Tuwima. Mali goście doskonale bawili się tworząc bajkowy pociąg do wiersza pt. „Lokomotywa”.

 

 

W drugim semestrze roku szkolnego 2016/2017 biblioteka szkolna realizuje cykl zajęć pt. „W przyjaźni z biblioteką” dla dzieci z oddziału przedszkolnego. Rozbudzanie potrzeby kontaktu z książką zaowocuje w przyszłości świadomymi wyborami czytelniczymi. Dnia 7 lutego najmłodsi członkowie naszej społeczności szkolnej uczestniczyli w zajęciach „Walentynki z Kubusiem Puchatkiem”. Wykonane przez dzieci serce zostało wyeksponowane na gazetce ściennej przed biblioteką.

 

mail

PASOWANIE NA CZYTELNIKA

Dnia 30.01.2017 r. w bibliotece szkolnej odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika uczniów klasy I A i I B. Przedstawienie pt. „Dziwna przygoda w bibliotece” przygotowali członkowie Koła Przyjaciół Biblioteki pod kierunkiem nauczyciela bibliotekarza.  Mali aktorzy wcielili się w role książek, encyklopedii, postaci bajkowych, samodzielnie wykonali przebrania.  Pierwszoklasiści z dumą powtarzali za nauczycielem bibliotekarzem słowa przyrzeczenia, poznali także prośby książki. Uczniowie otrzymali dyplomy oraz zakładki do książek wykonane przez uczestników Koła. Tego dnia pierwszoklasiści stali się czytelnikami i po raz pierwszy wypożyczyli książki. Mieli oni możliwość obejrzenia wystawki prezentującej nowości wydawnicze dostępne w bibliotece szkolnej.  

 

mail

Dnia 20.12.2016 r. (wtorek) członkowie Koła Przyjaciół Biblioteki i uczniowie klasy III C uczestniczyli w wycieczce do Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży nr 25. Dzieci wzięły udział w zajęciach bibliotecznych „Tradycje bożonarodzeniowe w Polsce” przeprowadzonych w formie warsztatów edukacyjno – plastycznych. 

mail

 

Uczniowie z klasy II B uczestniczyli w zajęciach bibliotecznych pt. „Miś zachęca do czytania”.  Dzieci poznały historię pluszowego misia, dyskutowały o znanych i lubianych misiach oraz gatunkach niedźwiedzi.  Pozycje książkowe  poświęcone tym bajkowym bohaterom oraz dzikim zwierzętom posłużyły, jako materiał do nauki dwóch pojęć: literatura popularnonaukowa i literatura piękna. Uczestnicy zajęć dokonali podziału piśmiennictwa na powyższe rodzaje, oglądali wystawkę książek i pluszowych misiów. Każdy drugoklasista samodzielne rozwiązał krzyżówkę podsumowującą zdobytą wiedzę.

mail

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

25 listopada każdy uczeń, który odwiedził bibliotekę szkolną mógł obejrzeć wystawkę książek pt. „Mój przyjaciel miś” oraz wystawkę pluszowych misiów. Tego dnia dzieci kolorowały ilustracje przedstawiające misie oraz czytały fragmenty książek pt. „Kubuś Puchatek”, „Niebieska Niedźwiedzica”.

mail

 

Laureaci konkursu pt. „Co by było, gdyby zniknęły wszystkie książki?”

I miejsce:Wiktoria Maik kl. VB

II miejsce:Daria Rolka kl. II B

III miejsce:Malwina Wojtkowska kl. VI A

Gratulacje !!!

 

mail

Przez tydzień w bibliotece otwarty był „Szpital książek”.  Dzięki zaangażowaniu uczniów część książek, która wymagała konserwacji wróciła na regały i może być ponownie wypożyczana.  Akcje promujące włączanie uczniów w prace biblioteczne przyczyniają się do wzrostu świadomości czytelniczej oraz uczą poszanowania książek.

 

mail

W październiku w zajęciach bibliotecznych uczestniczyły dzieci z oddziału przedszkolnego, uczniowie klasy I A i I B. Pierwszoklasiści poznali baśniowy świat dwóch Dorotek ukryty w twórczości Janiny Porazińskiej. Uczniowie z zaangażowaniem brali udział w zajęciach uważnie słuchali opowiadanej baśni  pt. „Dwie Dorotki” , rozwiązywali test – kolorowankę oraz poszukiwali zielonej skrzynki ze skarbami. Dzieci z oddziału przedszkolnego poznały zasady obowiązujące w bibliotece.  Najmłodsi członkowie społeczności szkolnej z ciekawością wysłuchali bajki pt. „Urodziny” autorstwa Doroty Gellner. Układali w odpowiedniej kolejności obrazki ilustrujące przygody głównej bohaterki – Myszki.

 

mail

Dnia 18 października 2016 r. uczniowie z klasy III B uczestniczyli w zajęciach bibliotecznych organizowanych w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 25. Zajęcia miały formę warsztatów edukacyjno – muzycznych  „Muzyka z zakątków świata: Azja, Afryka i Australia”. Uczniowie zostali zapoznani z księgozbiorem, ofertą biblioteczną następnie mieli możliwość poznania kultury i zwyczajów mieszkańców Afryki. Największym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyła się nauka gry na afrykańskich instrumentach. Wycieczka niewątpliwie przyczyniła się do poszerzenia zasobu wiedzy uczniów oraz postrzegania biblioteki, jako miejsca inspirującego.

 

 

yesyesyesCIEKAWE MATERIAŁY:

1. GŁOŚNO CZYTAĆ KAŻDY MOŻE (kliknij aby pobrać)

2. JA JESTEM KSIĄŻKA (kliknij aby pobrać)

3. NAKRĘCONE KSIĄŻKI (kliknij aby pobrać)

4. WSZYSCY KOCHAMY KUBUSIA PUCHATKA (kliknij aby pobrać)