Komórka pomarańczy

10 czerwca 2021 r. klasa 2a i 2b udały się na plenerową wycieczkę edukacyjną pt.” Komórka pomarańczy”.

Dzieci uczestniczyły w zajęciach na terenie Skweru Sue Rider. Tam w otoczeniu zieleni poznawały wiadomości z dziedziny biologii. Najpierw omawialiśmy budowę owocu pomarańczy. Wszyscy doskonale wiedzieli, że składa się z miąższu i skórki. Jednak wiadomości biologiczne były zupełnie nowe, absorbujące i bardzo ciekawe. Dzieci dowiedziały się, że organizmy żywe np. prawdziwe owoce składają się z komórek zawierających mitochondria – małe elektrownie, cytoplazmę, jądro komórkowe, błonę komórkową i ścianę komórkową.

W drugiej części zajęć wszyscy uczniowie pracowali w parach. Mieli za zadanie samodzielnie zbudować komórkę pomarańczy. Każda para otrzymała zestaw pomocy, z których powstały modele. Wszyscy bardzo aktywnie i wspaniale wykonali zadanie.  Baloniki, w których dzieci umieściły drobne elementy były symbolem prawdziwej komórki. Pozostało jeszcze niełatwe zadanie polegające na  napełnieniu baloników wodą, która oznaczała cytoplazmę, a następnie zawiązanie baloników i zamknięcie w plastikowych pojemnikach oznaczających ściany komórkowe.

Po tak solidnie zdobytej wiedzy biologicznej uczniowie przystąpili do trzeciej części zajęć,
w czasie których z prawdziwej pomarańczy wyizolowali DNA. Ta część polegała na samodzielnym wyciśnięciu soku z połówek pomarańczy, oddzieleniu komórek tłuszczowych podczas mieszania soku z płynem do zmywania naczyń i prowadzeniu obserwacji w czasie wyizolowywania się DNA komórki pomarańczy po dodaniu płynu do dezynfekcji rąk.

Wszystkim dzieciom bardzo podobały się plenerowe zajęcia edukacyjne. Drugoklasiści zdobyli nowe wiadomości. Było dużo zadań, z którymi wszyscy doskonale sobie poradzili oraz mnóstwo emocji i radości.

Pogoda dopisała, zajęcia udały się i pełni wspaniałych pomysłów na wyizolowywanie DNA komórki innych owoców wracaliśmy z nową wiedzą do szkoły.

Małgorzata Cieślik

Wychowawca klasy 2a