Szkoła Podstawowa nr 166 im. Żwirki i Wigury w Warszawie

Ważne Wydarzenia

2017/2018

 

Dzielnicowy konkurs Doradztwa Zawodowego  w Szkole Podstawowej nr 166

W Szkole Podstawowej nr 166 im. Żwirki i Wigury w Warszawie odbył się piąty już Dzielnicowy Konkurs Doradztwa Zawodowego pod hasłem„Pomóż Kubie wybrać zawód”.

Do zmagań przystąpiło sześć wolskich szkół:

Szkoła Podstawowa nr 26  im.  Mirosława Biernackiego,

Szkoła Podstawowa nr 63 im. Zawiszy Czarnego,

Szkoła Podstawowa nr 238 im. Christo Botewa,

Szkoła Podstawowa nr 225 im. Józefa Gardeckiego

Szkoła Podstawowa nr  387 im. Szarych Szeregów

oraz Szkoła Podstawowa nr 166 im. Żwirki  i Wigury  będąca organizatorem.

Poziom przesłanych na konkurs prac był wyrównany, a o zwycięstwie zadecydowały detale. Komisja złożona z nauczycieli – opiekunów uczniów biorących udział w konkursie miała poważny problem z wyłonieniem najlepszych prezentacji.

 

Po długich obradach , które odbyły się 4 czerwca wyłoniono zwycięzców:

yesI miejsce  : Aleksander Bizoń [Szkoła Podstawowa nr 26  im.  Mirosława Biernackiego],

yesII miejsce : Jakub Zlot [Szkoła Podstawowa nr 225 im. Józefa Gardeckiego],

yesII miejsce :  Robert Mozdyrewicz [Szkoła Podstawowa nr 63 im. Zawiszy Czarnego].

 

Uroczyste podsumowanie konkursu miało miejsce 6 czerwca 2018 r. w siedzibie organizatora, laureatom wręczono puchary i dyplomy oraz drobne upominki, a wszystkim uczestnikom pamiątkowe dyplomy i souveniry, podziękowania otrzymali także opiekunowie uczniów, którzy przygotowali uczestników do udziałuw konkursie.

Laureaci i uczestnicy V Dzielnicowego Konkursu Doradztwa Zawodowego pod hasłem„Pomóż Kubie wybrać zawód” mieli podczas podsumowania możliwość spotkania się z przedstawicielami Zespołu Szkół nr 36 im. Marcina Kasprzaka oraz ich opiekunem p. Norbertem Beznosikiem, którzy przygotowali bardzo ciekawą prezentacjęo swojej szkole i możliwościach wybrania zawodu po jej ukończeniu.

Rozmowa z niezwykle sympatycznymi starszymi kolegami, którzy z pasją i zaangażowaniem opowiadali o nauce w szkole i perspektywach jakie daje jej ukończenie, była cennym doświadczeniem dla uczniów klas VII i, jak wynika z rozmów po zakończeniu spotkania, podpowiedzią w kwestii wyboru szkoły ponadpodstawowej. Prawie wszyscy uczestnicy spotkania nalegali na ponowne spotkanie z przedstawicielami Zespołu Szkół nr 36 im. Marcina Kasprzaka, tym razem już w swoich własnych szkołach.

Małgorzata Święch

 

 

Piknik na wesoło w Szkole Podstawowej nr 166 w dniu 08.06.2018 r.


Za nami wspaniały, rodzinny piknik lotniczy w SP 166 im. Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury na warszawskiej Woli. Gośćmi honorowymi naszego spotkania była Pani Grażyna Orzechowska Mikulska zastępca Burmistrza Dzielnicy Wola, Pan Mariusz Budziszewski zastępca Burmistrza Dzielnicy Wola, Pani Mariola Zielińska Naczelnik Wydziału Oświaty i Wychowania Dzielnicy Wola Pan Mirosław Starzyński Naczelnik Wydział Spraw Społecznych i Zdrowia dla Dzielnicy Wola, Pan Jerzy Madler Prezes Warszawskiego Klubu Seniorów Lotnictwa , Pan Lesław Karst Prezes Warszawskiego Klubu Seniorów Lotnictwa Seniorów, Pani Magdalena Szlom przedstawiciel konsorcjum „Szansa”, Rodzice, uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły. Wśród licznych atrakcji przygotowanych przez Panią Dyrektor, nauczycieli, Konsorcjum Szansa, Radę Rodziców dla uczniów szkoły oraz lokalnego środowiska przez była gra "Challenge 1932", Mini Olimpiada Szybowcowa „Smyki na start” , radiowóz policyjny w którym można było usiąść, przymierzyć prawdziwe kajdanki ,zrobić sobie zdjęcia. Patrol policji znakowała rowery uczniów i dorosłych. Loteria fantowa w której każdy los wygrywał, dmuchańce-atrakcja dla najmłodszych , kawiarenka z domowymi wypiekami przygotowanymi przez Rodziców,, pyszne hamburgery ,kiełbaska, kaszanka z grilla, grochówka, rozgrywki sportowe ( mecz piłki nożnej pomiędzy nauczycielami-rodzicami-uczniami ,oczywiście zwyciężyli uczniowie) i wiele innych atrakcji. Nagrody w konkurencjach lotniczych wręczali nasi goście -seniorzy lotnictwa, a każde dziecko mogło włożyć czapkę pilota!! Miś Szansowy –maskotka wędrował wśród uczestników pikniku i rozdawał cukierki i uściski. Na ręce Pani Dyrektor Renaty Oszkiewicz Pani Magda Szlom przekazała model samolotu, jakim latali patroni szkoły. Piątkowy czas zintegrował całą społeczność i sprawił, wiele radości najmłodszym. Serdecznie Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia tego szczególnego dnia.

Dyrektor szkoły, Renata Oszkiewicz

Wizyta Polonii Warszawa w Szkole Podstawowej nr 166

Dzieci z klas „0”, Ia i IIa miały możliwość uczestniczenia w zajęciach sportowych z piłkarzami Polonii Warszawa w ramach współpracy ze szkołą. Dzieci brały czynny udział w zajęciach przygotowanych przez zawodników. Klub reprezentowali: Tomasz Siryk, Grzegorz Wojdyga, Marcin Kluska i Krystian Pieczara. Pomimo zmęczenia na twarzach uczniów przez cały czas gościł uśmiech. Na koniec goście z Warszawy rozdawali autografy.

Przyjemna, niemal rodzinna atmosfera i radość na twarzy dzieci - tak przebiegło spotkanie w szkole podstawowej. Dziękujemy za gościnę i serdecznie pozdrawiamy!
 
Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych (chłopcy i dziewczynki) w wieku 4-9 lat na treningi w Akademii Piłkarskiej Polonii Warszawa w piątki o godz. 18.00- 19.00 w SP nr 166 J.
 

                                                                                               Edyta Kirszyńska

 

Korowód Wolski za nami. Jak zwykle dopisała pogoda, liczba promujących się stowarzyszeń , instytucji oraz całe rodziny spacerujące w pięknym parku. Byliśmy obecni jako jedna z dwóch szkół. Naszym atutem była wystawa samolotów oraz możliwość składania modeli. Dziewczynki preferowały sklejanie koszyczków, modelowanie barwnych kwiatów z bibułki i wstążki. Zdobienie zielonych bukietów kolorowymi kwiatami, które wręczały mamom. Odwiedzili nas przedstawiciele Władz Gminy, Przyjaciele z Młyna na Woli, Spinacza, znajomni, sąsiedzi, uczniowie i maluchy z rodzicami.

Jadwiga Ossowska

smiley

25 maja o 16.00 w klasie Ia odbyła się uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty. Dzieci pięknie przygotowały występ dla swoich rodziców. Rodzice dopisali, były wszystkie mamy obecnych dzieci wraz z tatusiami. Dzieci przygotowały również niespodzianki własnoręcznie wykonane. Oby więcej takich uroczystości.
Basia Przybyszewska

 

smiley

Realizacja bonu oświatowego dla 6-latka

w Szkole Podstawowej nr 166 im. Żwirki i Wigury w Warszawie

Zbliża się zakończenie roku szkolnego, więc czas na ewaluację działań szkoły. Burmistrz Gminy Warszawa-Wola  wsparł najmłodszych czyli 6-latki  realizując na terenie każdej Szkoły Podstawowej BON EDUKACYJNY. W ramach tego projektu nasze przedszkolaki skorzystały z :

smileyPakietu pomocy plastycznych

smileyDożywiania w okresie jesienno- zimowym( zdrowa kanapka)

smileyDodatkowej godziny języka angielskiego 

smileyDodatkowych nieodpłatnych zajęć rozwijających kreatywność

(„ Drama”, „Informatyka dla Smyka”, Zajęcia sportowe „ Gry i zabawy muzyczno- sportowe”)

smiley2 darmowych  wyjścia w ciągu roku

(Kino Arkadia- Film pt. „Fernando” Narodowy Teatr Edukacji  im. A. Mickiewicza- spektakl „ Ach ta Pippi”

Społeczność szkolna  dziękuje Panu Krzysztofowi Strzałkowskiemu Burmistrzowi Dzielnicy-Wola za wspieranie działań edukacyjnych

 

 

"MLEKO NA MAJÓWCE"

smiley

W kwietniu odbył się szkolny konkurs „EKOLOGICZNY SAMOLOT” dla klas oraz dla dzieci. Celem konkursu było  promowanie zachowań przyjaznych środowisku naturalnemu, propagowanie selektywnej zbiórki odpadów zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju oraz rozwijanie aktywności twórcze. Zadaniem każdej klasy lub dziecka było zaprojektowanie i wykonanie (we współpracy z wychowawcą lub rodzicem) jednego samolotu przestrzennego, wielkości minimum 50cm z surowców wtórnych. Dzieci wykonały wspaniałe samoloty ekologiczne, które można nadal podziwiać na wystawie znajdującej się w holu szkoły. W trakcie oceniania prac i wyłaniania laureatów komisja wzięła  pod uwagę: oryginalność interpretacji tematu, estetykę i pomysłowość. Jury wyłoniło zwycięzców, choć nie było to łatwe. Wszystkie dzieci biorące udział w konkursie otrzymały dyplomy oraz nagrody.

Edyta Kirszyńska

smiley

Wczoraj tj.23 kwietnia odbył się apel z okazji Święta Ziemi. Po krótkiej pogadance wychowawczyni klasy Ia oraz występie uczniów, dzieci obejrzały  film edukacyjny o tematyce ekologicznej oraz zaśpiewały piosenkę ,, Ziemia , zielona wyspa". Na zakończenie apelu wychowawczyni klasy IIa, Pani Edyta Kirszyńska wręczyła nagrody  za udział w konkursie modelarskim. Dzieci na pewno zapamiętają, że należy dbać o swoją planetę.  

Barbara Przybyszewska

 

PRACA W GRUPIE W klasie VI b

smiley

Uroczystość Nadania Imienia Modelarni Szkolnej

W dniu 12.04.2018 r. w Szkole Podstawowej nr 166  odbyła się  podniosła uroczystość nadania imienia Modelarni Szkolnej.  Uroczystość zaszczycili swoją obecnością znamienici goście: Pani Grażyna Orzechowska –Mikulska- zastępca Burmistrza Dzielnicy Wola, Pani Mariola Zielińska- Naczelnik Wydziału Oświaty i Wychowania dzielnicy Wola, Pan Andrzej Janiszek – Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego, Pani Danuta Kucharska wraz z synami, córką i wnukiem- rodzina bohatera tej uroczystości nieżyjącego już Pana Jacka Kucharskiego, Pani  Dagmara Dulemba, Prezesi Seniorów Klubu Lotniczego wraz z pocztem sztandarowym, Dyrektor Technikum Lotniczego z pocztem sztandarowym, Pani Hanna Wałkuska, Pani Magdalena Szlom -  organizacja Szansa, współtwórczyni projektu edukacyjnego:” Na Skrzydłach Edukacji ”- realizowanego w  szkole, rodzice, uczniowie, nauczyciele  Szkoły Podstawowej nr 166 im. Żwirki i Wigury.                                                                                    

Patron modelarni szkolnej Pan Jacek Kucharski to niezwykły człowiek, który łączył pokolenia przez swoja pasję latania. Był nie tylko instruktorem dla uczniów ale  przede wszystkim był dla nich niekwestionowanym autorytetem,  który dostrzega w każdym dziecku potencjał. Sukcesem Pana Jacka Kucharskiego był sukces uczniów. Dawał  samego siebie i bezgranicznie ufał w dobro. Ucząc dzieci i młodzież modelarstwa stworzył na terenie szkoły niezwykłe miejsce Modelarnię Szkolną , którą w ramach wolontariatu wyposażył w niezbędne materiały. Współpracując z Klubem Seniorów Lotnictwa  jednoczył Seniorów z uczniami. Sprawiając, że czuli się potrzebni a jednocześnie wychowywali przyszłe pokolenia.Dzięki jego działaniom w szkole tworzy się historia żywa. Uroczystość szkolna wpisuje się w  100 lecie  Odzyskania Niepodległości i 100 lecie Lotnictwa.

Dyrektor szkoły Renata Oszkiewicz

smiley

II RODZINNY TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO

smiley

NIESAMOWITA WYCIECZKA klasy VII a DO PAŁACU PREZYDENCKIEGO

wraz z najlepszymi uczniai klas I-VI

Punktualnie o godzinie 13:00 stawiliśmy się przy wejściu do Pałacu Prezydenckiego. Po kilkunastominutowej, szczegółowej rewizji przez funkcjonariuszy wojska ( przejście przez bramkę, która wykrywała metale, prześwietlenie torebek, sprawdzenie dokumentów tożsamości) i pozostawieniu swoich rzeczy w szatni, mogliśmy rozpocząć zwiedzanie obiektu. Po dostępnych dla zwiedzających częściach pałacu oprowadzała nas pani przewodnik. Pierwszym ciekawym obiektem, który mogli zobaczyć uczniowie, był słynny okrągły stół – symbol porozumienia z 1989 roku. Historycznym miejscem obrad Okrągłego Stołu była Sala Kolumnowa, ale teraz ów mebel znajduje się w północnej części pałacu. Dzięki opowieściom pani przewodnik mogliśmy wysłuchać krótkiej opowieści o tych znaczących dla naszego kraju zmianach. Kolejnym punktem zwiedzania Pałacu Prezydenckiego było największe i najbardziej znane z relacji telewizyjnych pomieszczenie, tzw. Sala Kolumnowa. To tu Prezydent RP powołuje i odwołuje rządy, mianuje sędziów, nadaje tytuły profesorskie i stopnie generalskie oraz wręcza najwyższe odznaczenia państwowe. Następnie pani przewodnik zabrała nas do Sali Obrazowej, w której odbywają się konferencje, uroczystości wręczenia odznaczeń przez Ministrów Kancelarii Prezydenta RP. Młodzież mogła podziwiać wyeksponowane na ścianach obrazy Jacka Malczewskiego, pochodzące z Kolekcji Rogalińskiej. Następnie zwiedziliśmy Ogród Zimowy, który powstał po zabudowaniu tarasu. Z okien pomieszczenia mogliśmy podziwiać udający się na zimowy spoczynek ogród prezydencki, który jest niedostępny dla zwiedzających. Pani przewodnik oprowadziła nas jeszcze po Kaplicy pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, której wnętrze wypełniają m. in.: podarunki papieży Jana Pawła II i Benedykta XVI, na ścianie tablica upamiętnia atak terrorystyczny z 11 września 2001 w Nowym Jorku, znajdują się tu także tablice upamiętniające Parę Prezydencką Lecha i Marię Kaczyńskich oraz pracowników Kancelarii Prezydenta RP i Biura Bezpieczeństwa Narodowego, którzy zginęli w katastrofie pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku. Na koniec zwiedziliśmy jeszcze Salę Nowosielskiego, która stanowi rodzaj kameralnej galerii, gdzie można podziwiać obrazy wybitnego polskiego malarza, teologa prawosławnego, rzecznika ekumenizmu, Jerzego Nowosielskiego, a także Salę Białą, gdzie prezydent podczas spotkań w wąskim gronie przyjmuje przywódców innych państw. W podziękowaniu za wspaniałą wycieczkę i przyjęcie uczennice  Malwina Wojtkowska i Wronika Mostyłowicz wręczyły na ręce pani przewodnik prezent dla pary Prezydenckiej, który wyhaftowała  Malwina Wojtkowska, jest to logo naszej szkoły.

Natalia Maruszewska-Sawicka

smiley

MIĘDZYSZKOLNY  ŚWIETLICOWY KONKURS RECYTATORSKI DLA KLAS III

„Świat poezji pani Wandy Chotomskiej”

Dnia 27 marca 2018 roku odbył się międzyszkolny świetlicowy konkurs recytatorski. Naszą szkołę reprezentowało dwóch Laureatów, którzy prezentowali wiersze pani Wandy Chotomskiej:

smileyOskar Kacperek z klasy 3b i smileyAdam Rybicki z klasy 3a. Gratulujemy za wspaniałe opanowanie i recytację wierszy. Życzymy dalszych sukcesów.

                                                                                                        Edyta Kirszyńska

smiley

Konkursu Mistrz Rachunków dla klas I-III

Dnia 28 marca odbyło się podsumowanie konkursu Mistrz Rachunków dla klas I- III.

A OTO NASI FINALIŚCI:

KLASY 1

I miejsce-  Michał Głowienkowski

II miejsce- Alicja Wódczyńska

III miejsce- Lena  Iwanow

 

KLASY 2

I miejsce- Amelia Kirszyńska

II miejsce- Minh Chau Nguyen

III miejsce-  Szymon Majewski

 

KLASY 3

I miejsce-  Kajtek Wojtkowski 3a

II miejsce- Nguyen  Marcin 3a

III miejsce-  Kuba  Mroczek 3b

Wszystkim serdecznie Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

                     

Edyta Kirszyńska

 

smiley

LEKCJA BIBLIOTECZNA W "0"

W dniu 23 marca 2018 r. psycholog szkolny we współpracy z panią Kariną Swaczyńską zorganizował wycieczkę uczniów klasy „0” do Pedagogicznej Biblioteki. Wojewódzkiej im. KEN  w Warszawie.Uczniowie uczestniczyli w ciekawej lekcji bibliotecznej, pt.: Czytanie nie musi być nudne. Wprowadzenie dzieci w świat czytelnictwa. Przewodnim celem tego wydarzenia było zainteresowanie naszych najmłodszych podopiecznych magią książek i czytelnictwem. Na początku spotkania dzieci wysłuchałyksiążki (z obrazkami) Przepraszam czy jesteś czarownicą? autorstwa Emily Horn, którą zaprezentowała w profesjonalny sposób pani Barbara Szczepaniak. W trakcie rozmowy o książce na dzieci czekała niespodzianka - okazało się, iż bohaterowie książki: czarownica Kasia i kot Herbert mieszkają w bibliotece. Dzieci postanowiły wspólnym wołaniem obudzić śpiącą czarownicę Kasię, która wbrew powszechnie panującej opinii dotyczącej czarownic, okazała się być osobą bardzo miłą, ciepłą i życzliwą. Oprowadziła grupę po bibliotece, pokazując poszczególne pomieszczenia wypełnione książkami i poszukując kota Herberta, który jak się potem okazało, smacznie spał w magazynie bibliotecznym.  Na zakończenie zajęć uczniowie narysowali czarownicę Kasię, zwracając uwagę na jej charakterystyczny wygląd i ubiór, wkładając w to oczywiście również swoją wyobraźnię.  Oglądając wykonane przez uczniów rysunki czarownica Kasia nie kryła zachwytu i nie było końca pochwałom, którymi obdarowywała każde dziecko. Często nawet przybierała pozy przedstawione na rysunkach, co sprawiało, że nasi podopieczni zanosili się od śmiechu i nie było końca okazywanej radości, która udzieliła się wszystkim. Nie obyło się również bez radosnej zabawy pod przewodnictwem szalonej, niezwykle urokliwej oraz czarującej czarownicy. Dzięki czarownicy oraz pani Basi dzieci odkryły magię książek i to nie tylko tych z obrazkami. Poznały również Książkę bez obrazkówNovaka Benjamina Josepha.  Jak się potem okazało Książka bez obrazków (zdaniem dzieci) jest również bardzo ciekawa, ponieważ pobudza wyobraźnię i pozwala tworzyć własne, niepowtarzalne obrazy.

To były interesujące zajęcia biblioteczne. Nasi uczniowie bawili się znakomicie, a poprzez wspólną zabawę z czarownicą poznali zasady panujące w bibliotece.

 

smiley

Dzielnicowy Konkurs Literacki „ Spotkanie z  baśnią”

22 marca 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 166 im. Żwirki i Wigury  odbyła się I edycja Dzielnicowego Konkursu Literackiego pt.: Spotkanie z baśnią. Do konkursu przystąpili uczniowie klas III i  IV z pięciu szkół naszej dzielnicy. 

Organizatorami konkursu były: Agata Czerniak, Edyta Kirszyńska, Karina Swaczyńska – nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej oraz  Agnieszka Konieczkowska - nauczyciel polskiego.

Uczestnicy konkursu pracowali w trzyosobowych drużynach rozwiązując sześć zadań, które treścią obejmowały znajomość przeczytanych baśni Andersena i Perraulta.  Zadania te to: krzyżówka, zagadki, określenia do baśni, układanie puzzli z rysunkiem ilustrującym baśniowych bohaterów, cytaty, fragmenty utworów. W czasie trwania zmagań konkursowych jednym z zadań było zaprezentowanie scenki z wybranej baśni. Zawodnicy występowali w przebraniu, wcielając się w postaci ulubionych baśniowych bohaterów.

Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała komisja, która po dokładnym sprawdzeniu prac i ocenie poszczególnych zadań wyłoniła zwycięzców.

A oto lista laureatów.

Klasy trzecie:

 • I miejsce: Alicja Jasińska, Bianka Harward, Oliwia Kosak- Szkoła Podstawowa nr 148;
 • Agnieszka Macioszek- Kruk
 • II miejsce: Gaja Olechno, Maja Czechowicz, Paula Buczyńska– Szkoła Podstawowa nr 25;
 • opiekun- Barbara Małecka
 • III miejsce: Antoni Balcerski, Stanisław Balcerski, Maja Kaleta– Szkoła Podstawowa nr 222;
 • opiekun Emilia Owsianko
 •  

Klasy czwarte:

 • I miejsce: Anna Pilecka, Monika Pilecka, Kinga Mroczkiewicz- Szkoła Podstawowa nr 148;
 • opiekun- Marzena Kulas
 • II miejsce:Oliwia Mikołajczyk,Paulina Samojluk, Amelia Nowowiejska– Szkoła Podstawowa nr238; opiekun- Aleksandra Stolarczuk
 • III miejsce: Nina Samborska, Bartosz Tomkiewicz, Radosław Tomkiewicz– Szkoła Podstawowa nr 222; opiekun- Adela Koźlińska
 •  

Uczestnicy konkursu prezentowali wysoki poziom wiedzy i umiejętności. Wszyscy otrzymali słodycze, dyplomy i nagrody w postaci książek.

Konkurs był nie tylko ogromnym przeżyciem osobistym dla każdego uczestnika, ale również dobrą zabawą. Towarzyszyła mu miła, pełna zdrowej rywalizacji atmosfera.

                                                                          Edyta Kirszyńska

smiley

DZIEŃ TALENTÓW

„Talenty są jak diamenty,

niektóre trzeba znaleźć,

a inne tylko oszlifować ‘’

Tegoroczny Dzień Wiosny jak zawsze obchodziliśmy w sposób nietypowy. 21marca na pewno długo pozostanie w pamięci wszystkich uczniów. W naszej szkole odbył się niezwykły Dzień Odkrywania Talentów. Wszyscy spotkaliśmy się w sali gimnastycznej, aby zobaczyć najzdolniejszych uczniów z prawie każdej klasy. Widzowie i goście mogli podziwiać popisy wokalne, pokazy taneczne, grę na instrumentach, talenty plastyczne oraz geograficzne.

I miejsce  otrzymał Aleksander Kajak

II miejsce otrzymała Petryshyn Ilona

III miejsce Amelia Kirszyńska i Marta Dobrzyńska

Publiczność dobrze się bawiła i gromkimi brawami nagradzała występy. W przerwie obrad Jury gościliśmy utalentowanych byłych uczniów pani dyrektor Renaty Oszkiewicz i Edyty Kirszyńskiej oraz grupę cyrkową Circus z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii nr 6 w Warszawie.

Mamy nadzieję, że wszyscy utalentowani uczniowie będą odnosić dalsze sukcesy i jeszcze nie raz o nich usłyszymy.

Opiekunowie MSU

smiley

PRACA W GRUPIE W KLASIE VI A

smiley

TURNIEJ WIEDZY

"PRZEPISY RUCHU DROGOWEGO"

Wszyscy uczniowie są uczestnikami ruchu drogowego. Zobowiązani są więc do rozważnego i ostrożnego zachowania się podczas przekraczania jezdni, szczególnie w drodze do szkoły i z powrotem. W związku z tym bardzo ważna jest znajomość zasad ruchu drogowego, znaków i sygnałów drogowych, a także stosowanie się do zakazów i nakazów nimi wyrażonych.
Zapobieganie ryzykownym zachowaniom uczniów na jezdni oraz zwiększanie ich bezpieczeństwa, to trudny cel do osiągnięcia, który powinien być realizowany głównie w szkole.
Jedną z form zmierzających do osiągnięcia tego celu może być zorganizowanie szkolnego turnieju wiedzy o przepisach ruchu drogowego.
W roku szkolnym 2017/2018 taki turniej odbył się w Szkole Podstawowej nr 166 przeznaczony był on dla uczniów klas IV. Uczniowie świetnie poradzili sobie z zadaniami. Pierwszym zadaniem uczniów było odpowiedzenie na 27 pytań testowych, następnie uczniowie mieli do rozwiązania skrzyżowania i powiedzenie kto pierwszy zjedzie ze skrzyżowania. Ostatnim zadaniem uczniów było odpowiedzenie na pytania dotyczące pierwszej pomocy.

 

yesI miejsce zajęli: Kamil Sobieszczuk, Paweł Węclewski, Rafał Wożniak z klasy IV b

yesII miejsce: Sandra Włodarczyk, Amelia Rowińska z klasy IV c

yesIII miejsce: Remigiusz Jurewicz, Oliwia Witaszczyk, Kamil Kaźmierski z klasy IV a

 

Natalia Maruszewska-Sawicka

smiley

Św. Brat Albert Chmielowski

smiley

POZYCJA BOCZNA BEZPIECZNA

Na ostatnich zajęciach technicznych uczniowie klas IV poznali pozycję boczną ustaloną– pozycja ta jest jedną z pozycji bezpiecznych, umożliwiająca bezpieczne utrzymanie drożności górnych dróg oddechowych. Stosuje się ją u poszkodowanych posiadających oddech i inne funkcje życiowe. Nasi uczniowie świetnie sobie poradzili z jednym z najważniejszych zadań.

Natalia Maruszewska-Sawicka

 

smiley

Święto Matematyki- MISTRZ RACHUNKÓW

Różne są sposoby obchodzenia świąt. W naszej szkole w Święto Matematyki odbył się konkurs pod nazwą Mistrz Rachunków. Najpierw były eliminacje, w których wzięli udział wszyscy uczniowie. 
Do finału zakwalifikowali się uczniowie najlepiej i najszybciej wykonujący pamięciowe obliczenia. Testy kwalifikacyjne dostosowane były do danej grupy wiekowej. I tak uczniowie klas I wykonywali tylko obliczenia w zakresie 20, a już uczniowie klas VII musieli wykazać się umiejętnością działań nie tylko na liczbach naturalnych, ale i na ułamkach, a także na liczbach całkowitych. Sprawdzana była również znajomość potęg i kolejności działań. W konkursie brali też udział dorośli zawodnicy - szkoda że nie było wśród nich żadnego rodzica. Zwycięzców poznamy 21 marca, ale już dzisiaj zapraszamy do udziału w konkursie za rok!
Bożena Promianowska

 

smileyKOLOROWA POSTAĆsmiley

Na ostatnich zajęciach technicznych uczniowie klas 5 wykazali się niesamowitą kreatywnością. Ich zadaniem było stworzenie kolorowej postaci z materiałów, które można ponownie wykorzystać (plastikowe butelki, korki, guziki, drut, skrawki materiału, itp.). kolorowe postaci, stworki nie z tej ziemi pokazały, że nasze dzieci potrafią pracować z rólżnymi materiałami a ich wyobraźnia nie zna granic.

Natalia Maruszewska-Sawicka

smiley

Królewski Ogród Światła to wystawa plenerowa przy pałacu w Wilanowie, w ramach której tysiące kolorowych diod ułożone są w finezyjne kształty. Ekspozycja nawiązuje do piękna architektury i historii pałacu. Po zmroku 20 lutego 2018 roku uczniowie klas IV c, V b i VI b z panią Bożeną Promianowską wkroczyli w przestrzeń, w której poczuli się jak na królewskim dworze. Świetlna instalacja zachwyciła wszystkich i nie chciało się wracać, mimo że dzień nie należał do najcieplejszych. Dodatkową atrakcją był seans bajki o królewskiej wydrze wyświetlonej na fasadzie pałacu. Do magicznego ogrodu króla Jana na pewno wrócimy za rok!

Bożena Promianowska

smiley

Klasa 2a wybrała się na Stadion Narodowy na wystawę klocków Lego. Mogliśmy zobaczyć tam największe i najpiękniejsze budowle z całej Europy, postaci z bajek, sportowców oraz niektóre narządy wewnętrzne człowieka. Zwienczeniem wystawy była wspaniała zabawa w strefie zabaw różnymki klockami Lego. Zobaczcie sami!

Edyta Kirszyńska

smiley

23.02.2018 roku klasa II A uczestniczyła w kampanii społecznej „Warszawska Linia Edukacyjna”. Podczas jazdy tramwajem uczniowie poznali zasady bezpiecznego podróżowania środkami komunikacji miejskiej, konsekwencje nieprzestrzegania przepisów obowiązujących w komunikacji miejskiej np. braku ważnego biletu na przejazd czy aktów wandalizmu oraz nauczyli się jak należy prawidłowo reagować na zdarzenia zagrażające życiu i zdrowiu człowieka czyli prawidłowego udzielania pierwszej pomocy. Każdy uczeń otrzymał zestaw ratunkowy do udzielania pierwszej pomocy oraz kamizelki odblaskowe i materiały edukacyjne, utrwalające zdobytą wiedzę. To była bardzo ciekawa i pouczająca lekcja.

   Edyta Kirszyńska

smiley

W czwartek 22 lutego 2018 roku została zaproszona pani Adrianna Szczepaniak, dietetyk firmy Sebex s.c. w celu zrealizowania w klasach 0 – 3 programu zdrowotno-edukacyjnego o zdrowym żywieniu. W klasie pierwszej oraz oddziale przedszkolnym zostały przeprowadzone pogadanki „Zdrowy pierwszak”. Każde dziecko otrzymało książeczkę o tym, co jeść, aby być zdrowym oraz jakie jest znaczenie produktów zawartych w piramidzie zdrowego żywienia dla naszego organizmu. W klasie drugiej i klasach trzecich pani dietetyk przyrządzała owocowe koktajle na bazie mleka wykorzystując do ich przyrządzenia różne owoce: banany, awokado, mango, maliny a także liście szpinaku. Uczniowie degustowali pięć różnych smakowo koktajli oraz dowiedzieli się, jakie witaminy i wartości odżywcze mają poszczególne składniki koktajli.  Było ciekawie, przyjemnie i smacznie. Dziękujemy za prelekcje z koktajlami pani dietetyk i firmie SEBEX S.C.

Marzenna Znyk

smiley

Olimpiada Przedszkolaków w Szkole Podstawowej nr 166  im. Żwirki i Wigury w Warszawie

W dniu 20 lutego  2018 r. w Szkole Podstawowej nr 166  im. Żwirki i Wigury odbyła się Olimpiada Przedszkolaków, w której wzięły udział przedszkolaki z pięciu  pobliskich przedszkoli:  z  Przedszkola nr 116, nr 37, nr 172, nr 237 i nr 134. Zmagania młodych sportowców  odbyły się w pięciu konkurencjach sportowych. Przygotowane konkurencje były dostosowane do potrzeb i możliwości dzieci. W poszczególnych drużynach startowali zarówno chłopcy jak i dziewczynki. Przedszkolaki wykazały się dużą sprawnością fizyczną i zaangażowaniem  w rywalizację.  Doping  małych kibiców zagrzewał  uczestników Olimpiady do sportowej walki. Konkurencje sportowe uatrakcyjnił występ grupy  tanecznej „Magik” ze Szkoły Podstawowej nr 166. Wszystkie dzieci otrzymały poczęstunek. Drużyny otrzymały pamiątkowe puchary, medale i smycze z logo szkoły. Gratulujemy każdemu uczestnikowi Olimpiady zwycięstwa, ponieważ liczyła się dobra zabawa i czerpanie radości w dążeniu do celu poprzez zespołową współpracę. Było kolorowo, wesołoi szybko! To był wspaniały dzień integracji przedszkolaków ze szkołą. Zapraszamy do nas !

smiley

 

DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

smiley

yesDZIEŃ OTWARTY

17 lutego 2018 r. ( sobota )  Szkołę  Podstawową  nr 166 im. Żwirki i Wigury  odwiedzili Rodzice ze swoimi pociechami. Dzień ten obfitował w wiele atrakcji  dla przedszkolaków i ich Rodziców. Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 10.00 powitaniem przybyłych gości przez Panią Dyrektor i pracowników szkoły. Rodzice obejrzeli prezentacje przedstawiającą pracę szkoły, uzyskali odpowiedzi na zadawane przez gości pytania. W tym czasie przedszkolaki uczestniczyły w różnorodnych zabawach ( muzycznych, ruchowych), wykonywały prace plastyczne. Największym zainteresowaniem  przedszkolaków cieszyła się sala rekreacji i klocków, dywan magiczny oraz sala SI. Następnie Rodzice pod opieką nauczycieli  oglądali sale lekcyjne, pomieszczenia szkolne.  Cały czas działała kawiarenka zorganizowana przez Radę Rodziców. Serwowano w niej pyszne domowe wypieki, kawę, herbatę i zimne napoje. To było bardzo udane spotkanie. Zapraszamy no naszej szkoły!

Dyrektor szkoły,

Renata Oszkiewicz

 

 

 

smiley

                                                              BAL KARNAWAŁOWY KLAS 0 –III

13 lutego 2018r. odbył się bal karnawałowy dla uczniów klas 0 – III. Tradycyjnie w klasach dzieci miały przygotowany słodki poczęstunek i napoje przez Rodziców. Mała sala gimnastyczna zamieniła się w salę balową, która była ozdobiona balonami, tiulem i serpentyną. Dzieci wspaniale bawiły się przy nowoczesnej  muzyce, nie zabrakło również zabaw i konkursów. Dzieci nie szczędziły swoich sił przy hitach: „Ona tańczy dla mnie” i „ Miłość w Zakopanem.”

                                       
                                                                                                        Edyta Kirszyńska

 

smiley

PRZEDSTAWIENIE w Ia

5 lutego 2018 r. w klasie Ia odbyło się przedstawienie pt:,,12 miesięcy". Zaproszono babcie, dziadków i rodziców. Mali artyści pięknie zagrali swoje role. Widać było radość w oczach najbliższych. Gratulacje.

 

 Barbara Przybyszewska

smiley

W dniu 5.02.2018 r. klasa 7a wraz z wychowawczynią wybrała się do Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Warszawie. Uczniowie dowiedzieli się czym między innymi  zajmuje się Centrum Bezpieczeństwa: analizą stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego, opracowywaniem informacji i wniosków o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego, współpracą z Policją, administracją rządową, organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami w celu poprawy bezpieczeństwa i porządku publicznego, monitorowaniem, analizowaniem i ocenianiem zagrożeń oraz całodobowym monitorowaniem stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie m.st. Warszawy. Wycieczka była niezwykle ciekawa. Ze specjalnego pokoju mogliśmy podejrzeć na żywo na czym polega tam praca. Dowiedzieliśmy,  się że  aby działać skutecznie w trudnych sytuacjach i zapewnić skuteczny przepływ informacji i wczesnego alarmowania ludności, określone jednostki pełnią całodobowy dyżur i współdziałają z Centrami Zarządzania Kryzysowego.

Natalia Maruszewska-Sawicka

smiley

W dniu 4 lutego 2018 r. reprezentanci szkolnej modelarni- Liliana Sawicka, Kajetan Wojtkowski, Malwina Wojtkowska, Kacper Kur, Patryk Drogosiewicz i Szymon Opyc, wzięli udział w halowych zawodach szybowcowych.  Oglądanie kilkunastogramowych modeli, o rozpiętości 50-60 cm – szybujących w hali sportowej wzbudza wielkie emocje. Konkurencja polega na wyrzuceniu modelu jak najwyżej, w sposób umożliwiający łagodne przejście do lotu szybowego po kręgu i uzyskanie najdłuższego czasu lotu. Opanowanie tej umiejętnościwymaga żmudnych regulacji modelu i nawet do 300 rzutów treningowych! Ciekawostką jest brak parametrów  modelu w regulaminie zawodów, by „prowokować” młodych modelarzy do jak najlepszych rozwiązań konstrukcyjnych. Dotychczasowy rekord na hali OSiR Bemowo wynosi 38 s. W odniesieniu do aktualnego rekordu świata (64 s), taki rezultat dobrze wróży na przyszłość. Zawody rzutków klasy F1N, to nie tylko nauka współzawodnictwa, to także rodzinna rekreacja i popularyzacja modelarstwa lotniczego wśród młodzieży. Uczestnikami zawodów są dzieci i młodzież do lat 14. Rywalizując o tytuł Mistrza Warszawy, każdy z uczestników wykonał aż 7 lotów konkursowych.

Natalia Maruszewska-Sawicka

smiley

Apel porządkowy 31 stycznia 2018r. Międzynarodowy Dzień Przytulania.

Podczas dzisiejszego apelu Pani Dyrektor Renata Oszkiewicz wręczyła Puchar Dyrektora Szkoły dla Wzorowej Klasy, którą została VII a. Gratulujemy wychowawczyni p. Natalii Maruszewskiej – Sawickiej, i rodzicom oraz przede wszystkim Uczniom klasy…  Ale od 5 lutego rusza kolejna edycja tego konkursu i kto wie?, może uda się go odbić Wzorowej VII a?

Innym miłym akcentem spotkania było wyróżnienie dla Uczniów i Uczennic na Medal.

Później podziękowano uczniom biorącym udział w konkursach, w których reprezentowali naszą szkołę, czyli Ogólnopolski Konkurs Alfik i Międzyszkolny Konkurs Szopek, w którym bracia Bryk zdobyli w kategorii klas IV-VII pierwsze miejsce.

Kolejnym punktem dzisiejszego spotkania było zapoznanie nas z preambułą do Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej jest to realizacja akcji zapoczątkowanej w Słupsku, którą kontynuuje Miasto Stołeczne Warszawa z inicjatywy prezydenta miasta, a polegającej na umieszczeniu w każdej szkole samorządowej planszy z preambułą. Inicjatywa ta ma na celu uczczenie dwudziestej rocznicy uchwalenia przez Zgromadzenie Narodowe obowiązującej Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Obecnie obowiązująca ustawa zasadnicza weszła w życie 17 października 1997 roku. Plansza z tekstem preambuły zawiśnie w hallu głównym szkoły.

Następnie była mowa o regulaminach, a przede wszystkim regulaminie zachowania  na przerwach, naczelna zasada, która utkwiła nam w pamięci po odczytaniu go przez uczniów  VII b brzmi:

Drogi Uczniu pamiętaj!

Przerwa jest po to, abyś mógł:

1.Odpocząć

2.Pospacerować

3.Porozmawiać z kolegami i koleżankami

4.Zjeść śniadanie lub obiad

5.Poczytać w bibliotece szkolnej

Apel zakończył się niespodzianką, już 13 lutego odbędzie się dyskoteka karnawałowa, a 5 lutego zostanie wywieszony terminarz nocy filmowych w szkole, na które baaaaaaaadzo wszyscy czekaliśmy.

Małgorzata Święch oraz 

                                                                    Zespół Redakcyjny Samorządu Uczniowskiego

 

BÓG SIĘ RODZI… - świąteczne kolędowanie klas 0-III

Świąteczne tradycje przetrwają tylko wtedy, gdy będziemy je pielęgnować i przekazywać z pokolenia na pokolenie. Uczyć należy tego od najmłodszych lat. Dlatego tuż przed Świętami Bożego Narodzenia naszą Szkołę  wypełnił przedświąteczny gwar i ogromna radość. Każda klasa zaśpiewała
przygotowaną kolędę, następnie wszyscy razem już śpiewaliśmy, bo wspólne kolędowanie jednoczy w Bożej Miłości.

I z naszych serc dziś płyną dla wszystkich życzenia:

Jak obyczaj każe stary, 
według ojców naszej wiary, 
pragniemy  złożyć Wam życzenia w dniu Bożego Narodzenia. 
Niech ta Gwiazdka Betlejemska, 
która świeci tu o zmroku, 
doprowadzi do spełnienia wszystkich marzeń w Nowym Roku. 

ZDROWYCH I WESOŁYCH ŚWIĄT!

                                                                                                                                                          Kirszyńska Edyta- opiekun MSU

smiley

Dnia 20 XII 2017 r. uczniowie z kl.2a Szkoły Podstawowej nr166 przedstawili Jasełka - inscenizację o Bożym Narodzeniu w Domu Pomocy Społecznej Służby Zdrowia. Dzieci rozpoczęły ewangeliczne przeżycie Narodzin Jezusa, śpiewając kolędy. Pasterze czujnie spali, pasąc owieczki, jakby przeczuwali niezwykłą noc. Anioły zeszły z niebieskiej krainy i czuwały przy Stajence. Swoim pięknem sprowadziły pasterzy do żłóbka. Maryja z Józefem troszczyli się o Boże Dziecię. Do Stajenki przyszły dzieci, niosąc serca dla Dzieciątka. Przyjechały też różne postaci z bajek. Oddali hołd Jezusowi, Najwyższemu Królowi i złożyli dary. Wszystkie dzieci zaśpiewały, by się cieszył Jezus Mały. Narratorzy, uzupełniali historię Narodzin Jezusa. Dzieci swoim przyjściem, młodością i uśmiechem na twarzy sprawiły ogromną radość ludziom starszym przebywającym w Domu Pomocy Społecznej.
                                                                                                                                                   Edyta Kirszyńska

smiley

Gwiazdka  w Szkole Podstawowej nr 166 rozbłysła światłami

19 grudnia 2017 r. od 16.00 do 18.00  w Szkole Podstawowej nr 166 odbyła się uroczystość oddania do użytku wyremontowanego holu na parterze, szatni oraz sali gimnastycznej połączona z wspólnym ubieraniem choinki, Jasełkami oraz kiermaszem ozdób świątecznych.  Na uroczystość przybyli pan Jerzy Madler Prezes Warszawskiego Klubu Seniorów Lotnictwa, Pan Andrzej Janiszek Prezes ZNP , Pani Karolina Szelewicka inspektor Wydział Spraw Społecznych i Zdrowia Pani Magdalena Szlom  reprezentująca Konsorcjum Spinacz Wolski, Fundacja Chrześcijańska NEBO, ZHP, nauczyciele, Rodzice  i uczniowie. Pani Dyrektor Renata Oszkiewicz  wraz z zaproszonymi gośćmi przecinając wstęgę  otworzyła oficjalnie świeżo wyremontowane przestrzenie szkoły. Następnie  wszyscy obecni udali się na boisko szkolne gdzie odbył się koncert kolęd i wspólne ubieranie 4 metrowej  choinki. Po powrocie Rodzice zostali ugoszczeni gorąca herbatą, napojami i ciastem dla dzieci odbyły się animacje świąteczne przygotowane przez Fundację Chrześcijańską NIEBO i ZHP. Na zakończenie tego wspaniałego świątecznego wieczoru obejrzano wzruszające Jasełka w wykonaniu klas 3 a i 3b oraz chórku aniołów  z klas 4-7. Zgodnie z tradycją pani Dyrektor Renata Oszkiewicz złożyła wszystkim obecnym życzenia świąteczne , podziękowała za wsparcie finansowe otrzymane od Burmistrza Dzielnicy Woli. To był wspaniały, niezwykły świąteczny czas spędzony wspólnie w naszej małej społeczności.

smiley

W dniu 18.12.2017 r. przedszkolaki z przedszkoli nr: 37,116, 133,237 odwiedzili uczniów szkoły Podstawowej nr 166. nZaproszeni goście obejrzeli "Jasełka" przygotowane przez uczniów klas III a i III b. Przedstawienie bardzo podobało się maluchom, którzy gromkimi brawami podziękowali swoim starszym kolegom. Na zakończenie wizyty Pani Dyrektor Renata Oszkiewicz złożyła wszystkim zyczenia świateczne a Mikołaj rozdawał słodycze. Serdecznie zapraszamy do naszej szkoły!!!

 

smiley

Mikołajki w IA

Dnia 6 grudnia klasę IA odwiedził Święty Mikołaj. Wszystkie dzieci były bardzo zadowolone z prezentów, pięknie też pozowały ze Świętym Mikołajem mają nadzieję, że w przyszłym roku też je odwiedzi. 

Barbara Przybyszewska

smiley

Mikołajki w klasach 0- III

W dniu 06 grudnia 2017 roku w klasach 0- III można było spotkać wysłannika Mikołaja. Pani Mikołajowa wraz ze swoimi pomocnikami z klasy 2A odwiedzała klasy i rozdawała słodkie niespodzianki dla grzecznych dzieci. Okazało się, że w naszej szkole są same grzeczne dzieci smiley Oby to trwało jak najdłużej.

 

Opiekun MSU- Edyta Kirszyńska

smiley

RODZINNE WARSZTATY W KLASIE II A

W dniu 06 grudnia 2017 roku w klasie 2 A zorganizowane zostały warsztaty plastyczne dla rodziców i ich dzieci. Celem warsztatów było wykonanie ozdób bożonarodzeniowych na kiermasz świąteczny, a przy okazji wspólna integracja rodziców, dzieci i nauczyciela. Rodzice i dzieci z zapałem wykonywali piękne ozdoby, wykazując przy tym wiele pomysłowości i kreatywności. Rodzinne spotkanie było niezwykle radosne i przeniosło wszystkich w nastrój oczekiwania na utęsknione święta. Wszyscy świetnie się bawili, była to także doskonała okazja do rozmowy. Wspólna zabawa i praca pozwoliła nam poczuć atmosferę przedświątecznych przygotowań. Serdecznie dziękuję rodzicom, którzy razem ze swoimi pociechami wzięli udział w zajęciach. Wszystkie ozdoby wykonane przez dzieci i ich rodziców będzie można zakupić podczas kiermaszu w dniu 19.12.2017 r.

 

Edyta Kirszyńska

smiley

REKORD GUINESSA

"Kodowanie z klasą"

W dniu 5.12.2017 r. klasy VII biły Rekord Guinnessa "Code &Share. Programuj z klasą". Inicjatywa miala promować i rozwijać wśród uczniów szkół podstawowych cyfrowe umiejętności, które pozwolą im odnaleźć się w przyszłości na rynku pracy. Kodowanie zwiększa kreatywność, uczy logicznego myślenia a także wspołpracy, co jest ważne nie tylko dla przyszłych programistów. Myślenie logiczne, wyobraźnia, algorytmika, grafika, matematyka uznawane są obecnie za kluczowe kompetencje nie tylko z perspektywy rynku pracy.

Natalia Maruszewska-Sawicka

smiley

ANDRZEJKI

Dnia 30.12.2011r. w klasach O-3 zorganizowano wieczór wróżb. Uczniowie zapoznali się tradycjami i historią powstania tego święta, a następnie wróżbom i przepowiedniom nie było końca. Każde dziecko miało możliwość  poznania swojej wróżby na bliższą i dalszą przyszłość oczywiście z  „przymrużeniem oka”. Zabawy, uśmiechu było wiele i wszyscy z utęsknieniem czekają już na następny wieczór Andrzejkowy.
 
Edyta Kirszyńska

smiley

Nowatorska Szkoła Podstawowa nr166 im. Żwirki i Wigury – Szkoła wysokich lotów

Dzień 29 listopada 2017 r.  w Szkole Podstawowej nr 166 im. Żwirki i Wigury przy ul. Żytniej 40 był wyjątkowy w związku z inauguracją projektu  "Na skrzydłach edukacji"  zatwierdzony do realizacji w latach 2016-2017 przez Biuro Edukacji.                                                                                                                Myślą  przewodnią projektu  jest  nawiązanie współpracy pomiędzy ekspertami zajmującymi się zagadnieniem latania oraz pasjonatami modelarstwa lotniczego .Celem jest  zainteresowanie  dzieci i młodzieży konstruowaniem samolotów oraz lotnictwem.  Połączenie tradycji –sylwetek patronów szkoły Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury z teraźniejszością –przygotowaniem uczniów do wyboru zawodu lotnika, konstruktora oraz alternatywne spędzanie wolnego czasu wolnego i rozwijania zainteresowań.
Podczas  seminarium spotkali się wszyscy partnerzy realizujący zadania :edukacyjne, merytoryczne oraz praktyczne. Spotkanie uświetnili swoją obecnością : Pani Grażyna Orzechowska- Mikulska zastępca Burmistrza Dzielnicy Wola, Pan Jerzy Madler  prezes Warszawskiego  Klubu Seniorów Lotnictwa, Pani Dagmara Dulemba  członek Klubu Lotnika, Pani  Magdalena Szlom – organizacja Szansa (Współautor projektu ),  uczniowie Szkoły Podstawowej nr 87 z tradycjami lotniczymi( klasy o profilu lotniczym) wraz z opiekunem, uczniowie technikum lotniczego wraz z opiekunem. Podczas spotkania wymieniliśmy się doświadczeniami i wiedzą oraz pochwaliliśmy się naszymi sukcesami i wyróżnikami. Atutem Szkoły Podstawowej nr166 jest niewątpliwie Modelarnia szkolna w której goście mogli oglądać skonstruowane przez uczniów naszej szkoły modele samolotów. Mieliśmy też możliwość poczucia się jak piloci w przestworzach próbując swoich sił w symulatorze samolotu. Niezwykłe uczucie, które może być początkiem pasji lotniczych.

Dyrektor szkoły Renata Oszkiewicz

smiley

Wycieczka klasy VII A do TVP

W dniu 27 listopada 2017 r. klasa VII A zwiedziła Telewizję Polską. Po przyjściu naszego przewodnika, musieliśmy przejść przez bramkę kontrolną. Najpierw udaliśmy się do reżyserki obok studia nagrań. Przewodnik opowiedział nam o poszczególnych funkcjach osób pracujących w reżyserce. Następnie zobaczyliśmy pomieszczenie, w którym znajdowało się wiele monitorów. Mogliśmy na nich zobaczyć programy TVP. Udało nam się uczestniczyć w nagraniu programu "Domisie" i na żywo mogliśmy zobaczyć jak aktorzy pracują podczas takich nagrań. Potem udaliśmy się do największego studia, w którym nagrywa się programy z udziałem publiczności. W tej sali znajdowały się wysuwane krzesła dla widowni, na ścianach przesuwane, czarne kurtyny, a na suficie ponad 200 świateł. Po przejściu do nowego budynku Telewizji Polskiej, skierowaliśmy się do studia nagrań programu „Witaj Polsko”. Odwiedziliśmy również studio programu „Pytanie na śniadanie”. W tym pomieszczeniu znajdowało się miejsce spotkań z gośćmi, gdzie prowadzący rozmawiają z zaproszonymi, siedząc na kanapie. Obok była obszerna kuchnia służąca przygotowywaniu potraw przez kucharzy w trakcie programu na wizji. Na koniec naszej wizyty poszliśmy do małego muzeum telewizji. Oglądaliśmy tam zbiory dawnych sprzętów telewizyjnych, w tym między innymi najstarszy polski telewizor „Wisła”, pierwszych scenografii, czy legendarnych postaci z bajek i programów dla dzieci ( Kulfon, Jacek i Agatka itp.), a także przeróżnych kostiumów aktorskich. Po zwiedzeniu zrobiliśmy sobie jeszcze pamiątkowe zdjęcie i wróciliśmy do szkoły.

Natalia Maruszewska-Sawicka

smiley

Dzień Zdrowego Odżywiania

Tak smakowicie i aromatycznie dawno nie było w naszej szkole. Dnia 27.11.2016 roku uczniowie klas 0- III urządzili Szkolny Dzień Zdrowego Odżywiania pod hasłem „Zdrowo jemy lepiej się czujemy”. Tego dnia mieliśmy zaszczyt gościć przedszkolaków z Przedszkola nr 237. W części artystycznej każda klasa  wystąpiła z przygotowaną inscenizacją wiersza lub piosenki. Uczniowie oraz rodzice przygotowali apetyczne, kolorowe kanapki, sałatki owocowo- warzywne, szaszłyki z owoców, pełne witamin koktajle oraz zdrowe ciasteczka i ciasta. Czas spędzony na degustacji upłynął w bardzo miłej atmosferze, wszyscy byli zadowoleni i syci. Nad organizacją i przebiegiem czuwał Mały samorząd Uczniowski. Niezwykłe zaangażowanie uczniów i rodziców w przygotowanie zdrowych potraw jest sygnałem, że organizowanie tego typu imprez jest pożądane, przynosi efekty w postaci propagowania pozytywnych wzorców żywieniowych w dobie fast-foodów i innego "śmieciowego" jedzenia.

Edyta Kirszyńska

smiley

Dzień Misia 2017

24 listopada 2017 r. obchodziliśmy w naszej szkole niezwykłe święto – Dzień Pluszowego Misia. Tym razem głównymi bohaterami uroczystości były Misie, zatem korytarze wypełniły kolorowe pluszaki od najmniejszych do największych, a było ich 96. Uczniowie w swoich klasach mogli  opowiedzieć o swoich milusińskich pluszakach i pobawić się z nimi w czasie przerwy. Dziękujemy wszystkim uczniom za włączenie się do wspólnego świętowania.

                                                                                                                                                                       MSU, Edyta Kirszyńska

smiley

XIV Mazowiecki Konkurs "Savoir Vivre"

 Udział w konkursie pozwolił uczestnikom na poznanie zasad kulturalnego zachowania, zarówno w domu, w szkole, wśród codziennych sytuacji życiowych oraz podczas oficjalnych spotkań czy rozmów kwalifikacyjnych. Takie wartości jak wychowanie, kultura osobista i obycie towarzyskie nadal odgrywały ważną rolę w życiu każdego człowieka, dążymy więc do ich popularyzacji w jak najszerszym kręgu odbiorców.

N. Maruszewska-Sawicka, B. Promianowska

smiley

Kościół romański w klasach VI

smiley

21 listopada 2017 r. klasa Ia była na warsztatach muzycznych w Domu Kultury na Muranowie. Dzieci wspaniale spędziły czas przy muzyce. Każde zajęcia z Panią od zajęć tanecznych to niezapomniane przeżycie i okazja do super zabawy przy muzyce. Czekamy na następne.

Barbara Przybyszewska

smiley

Żyj zdrowo i kolorowo

Kiedy wielu siedzi przed telewizorem, my jesteśmy znów na wyprawie. Tym razem w sobotę 18 listopada byliśmy w Instytucie Lotnictwa i własnoręcznie każdy z nas zrobił drewnianą skrzynkę. Dostaliśmy materiały: deski, wkręty, zawiasy oraz narzędzia.  Otrzymaliśmy rysunek techniczny skrzynki, a także mogliśmy patrzeć na gotowy model. Niektórzy z nas pierwszy raz mieli w rękach takie narzędzia jak piły, wkrętarki elektryczne, imadła. Pod okiem dorosłych z Centrum Nauki Kopernik mierzyliśmy, piłowaliśmy, skręcaliśmy. A na koniec poczęstowani zostaliśmy pyszną pizzą i colą. Skrzynki mogliśmy zabrać do domu. W tramwaju budziliśmy ogólne zainteresowanie, gdy każdy dumnie trzymał swoje dzieło. I przekonaliśmy się, że matematyka jest wszędzie – nawet w drewnianej skrzynce!. Ale była to super lekcja!

Bożena Promianowska

smiley

KLASY V CZERPIĄ PAPIER

Na zajęciach technicznych uczniowie klas 5 poznali jak produkuje się papier oraz wszystkie jego etapy. Dowiedzieli się również, jakiego papieru używali ludzie w zamierzchłych czasach. Nam najbardziej spodobał się papier czerpany, więc postanowiliśmy go samodzielnie wyprodukować. Papier wywarzyliśmy ręcznie, arkusz po arkuszu. Pierwszym naszym zadaniem było namoczenie ścinków papieru w wodzie, które moczyliśmy przez całą dobę. Następnie powstałą masę zmiksowaliśmy, otrzymując w ten sposób pulpę, zawierającą rozdzielone włókna surowca. Kolejnym etapem było zanurzanie w powstałej masie ramy z rozciągniętą gęstą siatką, na której, po jej podniesieniu- zaczerpnięciu, oraz równomiernym potrząśnięciu, osadziła się cienka warstwa włókien. Po odciśnięciu wody arkusz oddzielaliśmy od formy, dekorowaliśmy i pozostawiliśmy do wysuszenia. Produkcja a w zasadzie zabawa w produkcję papieru czerpanego była niezwykła. Serdecznie polecamy!

Natalia Maruszewska-Sawicka

smiley

"....Ojczyzno moja, ziemio umiłowana, ukochana ziemio" - Jan Paweł II


Dnia 14 listopada 2017 r. odbył się w klasach 0- III uroczysty apel z okazji święta 11 Listopada zwanego Świętem Niepodległości. Program artystyczny przygotowany został przez uczniów klasy 2a pod kierunkiem wychowawczyni pani Edyty Kirszyńskiej. Scenariusz montażu słowno - muzycznego obejmował treści historyczne, pieśni i wiersze. W bardzo ciekawy i obrazowy sposób przedstawiono losy naszej Ojczyzny, począwszy od zaborów, a skończywszy na roku 1918. Uwagę przyciągała piękna prezentacja multimedialna. Uczniowie z zainteresowaniem i w skupieniu obejrzeli i wysłuchali tej szczególnej lekcji historii.

smiley

MAKRĘCENI NA MLEKO

Lena Iwanow z klasy I A razem z rodzicami 

nakręciła fantastyczny, kreatywny i niepowtarzalny film

na ogólnopolski konkurs "Mamy kota na punkcie mleka".

Serdecznie zapraszamy do jego obejrzenia!!!

yeslink: https://www.youtube.com/watch?v=Sq_9puD5Jx8&feature=youtu.be

 

smiley

Z okazji Święta Niepodległości w tym tygodniu w naszej szkole odbył się uroczysty apel dla wszystkich uczniów klas IV-VII. Uczniowie z klas szóstych opowiedzieli nam historię o odzyskaniu niepodległości naszego kraju. Świetlica również upamiętniła tę chwilę ogłaszając konkurs na najpiękniejszy kotylion. Otrzymaliśmy mnóstwo prac! a wyniki już niebawem.

Magdalena Brożyna

 

smiley

Mały Samorząd

W październiku w naszej szkole odbyły się wybory do Małego Samorządu Uczniowskiego. Wszystkie klasy 1-3 wytypowały swoich kandydatów na przewodniczącego społeczności uczniowskiej. Aby zwiększyć swoje szanse uczniowie przygotowali plakaty z hasłami wyborczymi. Najwięcej głosów otrzymała, a tym samym urząd przewodniczącego Małego Samorządu Uczniowskiego objęła, Oliwia Ochrymiuk z klasy 3b. Jej zastępcami zostali: Lena Iwanow z klasy 1a i Amelia Lenarcik z klasy 3a. Zwycięzcom gratulujemy, a do współpracy zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły.

Opiekun MSUEdyta Kirszyńska

smiley

JAK ROZWIĄZAĆ KONFILKT?

Uczniowie klasy VII A na warsztatach dotyczących konfliktu mieli okazję nauczyć się jak go rozwiązać. Dowiedzieli się na co zwrócić szczególną uwagę w trakcie rozmowy, co mogą wnieść konstruktywnego do przebiegu rozmowy, mogli powiedzieć jakie mają oczekiwania i na czym szczególnie im zależy by rozwiązać konflikt powstały między nimi. Uczniowie zapamiętali, że problem będzie rozwiązany wtedy, gdy obie strony będą usatysfakcjonowane, a więc nikt nie poczuje się zwycięzcą a tym bardziej przegranym.

Natalia Maruszewska-Sawicka

smiley

HANGAR 646 klasa 6b i 5a

Coś dla ciała i ducha - wycieczka do Hangaru 646 na Gocławiu. Śmiechu co nie miara, potu tona. Kto jeszcze nie skakał, niech popatrzy na zdjęcia, może go zachęcą do aktywności. Mamy w planie jeszcze inne wyprawy, zapraszamy do nas! 

Bożena Promianowska
 

smiley

POLA NADZIEI

26 października Klasa IIIA i osoby z niepełnosprawnością intelektualną z Warsztatów Terapii Zajęciowej sadzili Pola Nadziei, które są symbolem wsparcia dla hospicjum. Pola Nadziei to żonkile, które zakwitną na wiosnę przed naszą szkołą.

Sylwia Strigl-Marek

smiley

Spotkania z pszczelarzem

W naszej szkole w czwartek 26 października odbyły się następne zajęcia edukacyjne z cyklu „Spotkanie z pszczelarzem”, które prowadził pszczelarz pan  Andrzej Suwała z dyplomem mistrzowskim w zawodzie pszczelarskim. W ramach „Spotkań z pszczelarzem” proponowane są cztery tematy warsztatów. Wychowawcy wspólnie  z uczniami wybrali na ten dzień dwa interesujące ich tematy warsztatów: „Świece woskowe czyli jak pszczoły pomogły rozświetlić świat” oraz „Miodobranie czyli skąd bierze się miód”. W czasie zajęć „ Świece woskowe” uczniowie klas 4a, 4b oraz 7b zdobyli wiedzę i praktyczne umiejętności dotyczące wosku pszczelego i wytwarzania z niego świec. Na warsztatach na temat „Miodobranie” uczniowie klasy 5a i klasy 6a oraz dzieci z oddziału przedszkolnego poznały tajemnice zbierania i wytwarzania miodu przez pszczoły oraz uczestniczyły w miodobraniu pod kierunkiem pszczelarza. Każdy uczeń zakosztował miodu przywiezionego prosto z pasieki oraz otrzymał na pamiątkę świece woskowa lub mini słoik miodu.

Marzenna Znyk

smiley

"JESTEŚMY RÓŻNI, A TACY PODOBNI"

Klasa VI B uczestniczyła w październiku w warsztatach pn. "Jesteśmy różni, a tacy podobni". Były to warsztaty dotyczące Afryki, jej zróżnicowania, a także drogi do Polski dwóch osób. Uczniowie wysłuchali osobistych opowieści dwóch Afrykańczyków: jednej z perspektywy imigranta, a drugiej z perspektywy uchodźcy. Było to spotkanie z optymizmem i radością prowadzących, które w połączeniu z naturalną ciekawością świata dzieci stworzyły istną mieszankę wybuchową uśmiechu.

Bożena Promianowska

smiley

"DOOKOŁA ŚWIATA Z PAPUGĄ PLECIUGĄ"

 26 października 2017 r.  w klasie IA podczas urodzin Zuzi, została zaproszona grupa teatralna z warsztatami ,,Dookoła świata z papugą Pleciugą". Dzieci świetnie się bawiły, tańczyły, brały udział w konkursach. Grupa taneczna stanęła na wysokości zadania. Takiej zabawy dawno w klasie nie było. 

Barbara Przybyszewska

smiley

W krainie pszczół - Spotkanie z pszczelarzem

We wtorek 24 października 2017 r. zaprosiliśmy do naszej szkoły pszczelarza pana Andrzeja Suwałę, który przyjechał razem z żywymi pszczołami w uliku. W zajęciach edukacyjnych pt. W krainie pszczół uczestniczyli uczniowie klasy 3a, klasy 3b, klasy 1a oraz klasy 2a. Podczas zajęć przeprowadzonych  oddzielnie w grupach klasowych uczniowie uzyskali wiele cennych, interesujących informacji o pszczołach i ich roli w przyrodzie. Pan pszczelarz zademonstrował strój pszczelarza oraz podstawowe narzędzia potrzebne do pracy z pszczołami. Zaprezentował pokazowy mały ul czyli ulik z żywymi pszczołami razem z matką pszczół potocznie nazywaną królową. Omówił produkty pszczele, po czym odbyła się degustacja miodu na wafelkach. Po wspólnej zabawie podsumowującej zajęcia, zostały wręczony każdemu uczestnikowi upominek w postaci nabieraka do miodu czyli pałeczki niekapki. To były niezwykle pasjonujące, niepowtarzalne zajęcia .

Marzenna Znyk

smiley

Zajęcia profilaktyczne odbyły się w klasie IIIA w dniu 23 października. Uczniowie rozmawiali o swoich uczuciach i potrzebach. Pracując w grupach uczyli się współpracy podczas tworzenia najwyższej wieży z makaronu i pianki.

Sylwia Strigl-Marek

smiley

16.10.2017 r. o godzinie 8.30 delegacja uczniów naszej szkoły wraz ze sztandarem szkoły brała udział w uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej przy ulicy Wolność. Miejsce to jest jedyną pamiątka po Insurekcji Kościuszkowskiej w Warszawie. 

smiley

         ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 166

W tym roku po raz pierwszy odbyły się w naszej szkole obchody ,,Święta pieczonego ziemniaka”. 14 października 2017 r.(w sobotni poranek) dzieci z  z klas 0 – VII wraz z całymi rodzinami, przedszkolaki z  okolicznych przedszkoli spotkali się na wspólnej zabawie. Imprezę uświetnili swym przybyciem goście: Pani Grażyna Orzechowska-Mikulska zastępca burmistrza Woli, Pani Małgorzata Żuber- Zielicz radna dzielnicy Wola, Pani Anna Miłek przewodnicząca związku zawodowego nauczycieli „Solidarność”, przedstawiciele współpracujący ze szkołą „Partnerstwo  młyn na Woli” oraz harcerze.

Spotkanie obfitowało w zabawy i konkursy, w których ziemniak stanowił motyw przewodni. Dzięki Rodzicom powstała kawiarenka , w której można było wypić kawę, herbatę i zjeść ciasto. Ziemniak był motywem prac plastyczno-technicznych. Młodsze dzieci tworzyły z nich fantazyjne postaci, "Ziemniaczane Ludziki". To popularne warzywo stało się również bohaterem wierszy i rymowanek . Zagadki, rebusy i krzyżówki wzbogaciły wiedzę przyrodniczą o właściwościach ,warunkach uprawy i walorach odżywczych ziemniaka.

Uczestnicy pikniku zarówno dzieci jak i dorośli mieli możliwość sprawdzenia swoich  umiejętności fizycznych pokonując ziemniaczany tor przeszkód. Olbrzymią sprawnością wykazały się panie w konkursie na najdłuższą obierkę. Najwięcej zabawy i śmiechu dostarczyła konkurencja obierania ziemniaków na czas dla panów. Oczywiście nie mogło również zabraknąć konkursu na „Wesołą  ziemniaczaną  Rodzinkę”. Prezentowanie swoich ,,Rodzin” było istnym ,,pokazem niezwykłej inwencji twórczej”. Kolejny punkt to pokaz tańca zespołu „Magic” pod przewodnictwem pani Magdaleny Brożyny. Niezwykłą popularnością wśród dzieci i dorosłych cieszył się  pokaz wozu strażackiego. Chętni wchodzili  do środka wozu strażackiego, mogli przymierzyć maski gazowe, zapoznać się ze sprzętem używanym przez strażaków podczas akcji. Pod czujnym okiem strażaków co prawda nie w ognisku lecz na grillu piekły się ziemniaki. Wszyscy chętni mieli możliwość skosztowania gorącego, wspaniałego ziemniaka. Czas oczekiwania na pieczonego ziemniaka umilali harcerze organizując zabawy z chustą animacyjną oraz pląsy i zabawy przy wtórze gitary. Kulminacyjnym punktem spotkania była degustacja potraw wykonanych przez rodziców w konkursie na „Najsmaczniejszą potrawę z ziemniaka. Okazało się, że konkurs ten cieszył się ogromnym powodzeniem. W konkursie wzięło udział 28 potraw. Wszystkie były przepyszne, były tradycyjne kopytka, placki, zapiekanki, sałatki, zapiekane ziemniaki, nawet ciasteczka ziemniaczane. Serce Jury skradły „kotleciki ziemniaczane nadziewane kapustą kiszoną i boczkiem”.

Obchody Święta Pieczonego Ziemniaka stanowią doskonałą okazję do aktywnego spędzania czasu wolnego dzieci i rodziców w atmosferze przepełnionej humorem i dobrą zabawą. To również ciekawy sposób promocji szkoły i integracji w środowisku lokalnym.

Spotkanie było bardzo udane  o czym zadowolenie zarówno dzieci jak i dorosłych. Z wypowiedzi rodziców wynikało, że wspólnie spędzony czas przyniósł wszystkim wiele radości i dostarczył pozytywnych wrażeń. Na pewno zostanie na długo w pamięci.

            Dziękujemy wszystkim, którzy aktywnie włączyli się w organizację tego wspaniałego  spotkania szczególnie przewodniczącej Rady Rodziców pani Iwonie Kosak i członkom rady rodziców, nauczycielom, uczniom szkoły, pracownikom obsługi.

                                                                                                              Edyta Kirszyńska

smiley

ŚLUBOWANIE KLASY I A

Dnia 13.10.2017 r. o godzinie 9.00 w naszej szkole odbyła się uroczystość ślubowania klasy pierwszej. Zaproszono rodziców, dzieci z sąsiednich przedszkoli , klasę zerową z naszej szkoły oraz delegacje klas starszych. Po przywitaniu gości dzieci wykonały krótkie przedstawienie. Pełni zapału śpiewały piosenki oraz mówiły wierszyki. Występ sówki, mróweczki, pszczółki oraz innych młodych artystów przyjęto brawami. Po części artystycznej   nastąpiła cześć ślubowania. Następnie Pani Dyrektor Renata Oszkiewicz każde dziecko przyjęła do braci uczniowskiej poprzez symboliczne pasowanie ołówkiem. Wręczyła również upominki ufundowane przez Samorząd Szkolny oraz mały Samorząd klas 0-III. Zadowolone dzieci pozowały również do wspólnego zdjęcia. Na długo zapamiętają swoje wejście do społeczności szkolnej. 

Barbara Przybyszewska

smiley

    APEL PORZĄDKOWY 

12 października na apelu porządkowym gościliśmy w naszej szkole Panią policjantkę. Spotkanie dotyczyło bezpieczeństwa i konsekwencji płynących z nieprzestrzegania zasad. Pani policjantka uświadomiła uczniom, że każdy, kto zachowuje się niewłaściwie, musi mieć świadomość kary. Na apelu zostały też przypomniane zasady zachowania się na lekcjach i podczas przerw. Ci, którzy będą ich solidnie  przestrzegać,  zostaną wynagrodzeni ponieważ ogłoszono konkurs na najlepiej zachowującą się klasę oraz, wybieranych w każdym miesiącu, Dziewczynę i Chłopaka na medal. Apel zakończył miły akcent-wyróżnienie wzorowych uczniów z każdej klasy.

Agnieszka Konieczko

 

Warsztaty w klasie 1A
Dyrekcja naszej szkoły zaprosiła parę specjalistów z pedagogiki do przeprowadzenia warsztatów z komunikacji interpersonalnej z uczniami. Pierwsze warsztaty z komunikacji pt. Zgrana klasa odbyły się z uczniami klasy 1A w dniu 11 października. Na dwugodzinnych zajęciach uczniowie rozmawiali o sposobach przeciwdzialania i radzenia sobie z agresją. Wykonali w grupach 4-5 osobowych trudne zadanie, bo zbudowali wieżę z nitek makaronu i żelek ucząc się współdziałania i zdyscyplinowania. Uczestniczyli w ciekawej zabawie relaksacyjnej przy muzyce o tajemniczej nazwie Wyprawa na Karaiby. Najbardziej dzieciom podobało się budowanie wieży z żelek.
Marzenna Znyk

 

smiley

KANCELARIA PREZESA RADY MINISTRÓW

W dniu 11.10.2017 r. klasa 7a wraz z wychowawczynią wybrała sie do KPRM. Mieliśmy okazję obejrzeć sale reprezentacyjne, w których podczas wizyt zagranicznych rozmawiają szefowie rządów. Spotkania "w wąskim gronie", liczącym od dwunastu do czternastu osób, odbywają się w Sali Okrągłego Stołu. Zwiedziliśmy Salę Obrazową nazywana także Salą Kominkową, która służy przede wszystkim jako miejsce ważnych ceremonii i powitań premiera z gośćmi. Z Sali Obrazowej możliwe jest przejście do trzech sal reprezentacyjnych: Okrągłego Stołu, Zegarowej oraz Recepcyjnej, w których odbywają się spotkania premiera z oficjalnymi delegacjami z kraju i zagranicy.

Dużym zainteresowaniem uczniów cieszyła się sala obrad rządu, czyli im. A. F. Modrzewskiego. Tam uczestnicy wycieczki mogli zobaczyć jak wygląda sala, którą widzą w telewizji, w której co wtorek zasiada premier Beata Szydło, by przewodniczyć obradom Rady Ministrów. Uczniowie dowiedzieli się także, że do sali ostatni wchodzi zawsze szef rządu, a obrady są nagrywane - sprzęt i obsługa techniczna znajdują się w pomieszczeniach za lustrami weneckimi. Obejrzeliśmy Salę Konferencyjną gdzie Premier i członkowie Rady Ministrów mogą spotkać się z dziennikarzami. Oczywiście nie mogliśmy przepuścić takiej okazji i zorganizowaliśmy konferencję prasową. 

Natalia Maruszewska-Sawicka

smiley

Wycieczka do wioski indiańskiej

W dniu 05.10.2017 r. uczniowie klasy pierwszej naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce integracyjno – edukacyjnej do Wioski Indiańskiej Fortu Hantajo w Borzychach koło Węgrowa. Wioska ta znana jest z bogatej wystawy, rozpalających wyobraźnię opowieści oraz niezwykłych indiańskich zabaw.

Wizytę w Wiosce uczniowie rozpoczęli od pokonania indiańskiego toru przeszkód (uczniowie, czyli „mali Indianie” przelatywali trzymając się liny nad „rwącą rzeką”, przechodzili przez gawrę niedźwiedzia, a następnie zanurzyli się w tajemniczym lesie, w którym musieli precyzyjnie ominąć ogromne pajęcze sieci). Następnie dzieci wyruszyły na indiańskie zmagania takie jak: strzelanie  z łuku, rzuty włócznią, trafianie rzutkami z piór na rogi bizona oraz poskramianie węży. Po zaliczonych konkurencjach uczniowie zasłużyli na indiańskie malunki i zmienili się w prawdziwych Indian i Indianki. Następnie animatorzy z Wioski Indiańskiej rozpalili ognisko, przy którym piekliśmy smaczne przekąski oraz cieszyliśmy się wspólnym biesiadowaniem oraz słuchaniem opowieści o życiu Indian. Była również chwila swobodnej zabawy wśród tipi.

Celem wycieczki, oprócz zajęć integrujących grupę, było poszerzenie wiedzy na temat życia  prawdziwych Indian, ich kultury, tradycji plemiennych oraz otaczającej przyrody. Dla chętnych poszerzenia wiedzy o lesie, można było wysłuchać krótkiej opowieści o gatunkach drzew, zwierząt, znaczenia lasu dla otaczającego nas świata. Kolejną częścią naszego spotkania były warsztaty rękodzieła. Dzieci wykonały samodzielnie indiańskie naszyjniki z koralików oraz odtwarzały tropy dzikich zwierząt na drewnianych krążkach.

Wszystkie wymienione wyżej zajęcia odbywały się pod okiem doświadczonych instruktorów i animatorów, którzy są w stałym kontakcie z żyjącymi w Stanach Zjednoczonych plemionami Indian.

Kilka słów o Wiosce Indiańskiej: Wioska Indiańska Fort Hantajo jest położona w niezwykle malowniczej okolicy Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego, w miejscowości Borzychy koło Węgrowa. Wystarczy zjechać jedynie 200 metrów z głównej drogi, aby przenieść się na zalaną słońcem leśną polanę, na której znajdują prawdziwe indiańskie namioty tipi – domostwa Indian Wielkich Równin. Dwa z nich wyposażone są w niezwykle precyzyjnie wykonane indiańskie stroje i przedmioty codziennego użytku, ozdobione tysiącami szklanych koralików. W jednym z tipi możemy obejrzeć wnętrze indiańskiego domostwa – posłania, misternie ozdobione torby podróżne, skóry bizonów i jeleni, plecione indiańskie fotele i przytulne ognisko z kociołkiem. W sąsiednim namiocie odwiedzający mogą poznać wiele interesujących rodzajów broni – od najprostszych maczug i tomahawków, aż po czarno prochową strzelbę Kentucky, wielostrzałowy słynny Winchester i Colt. Wszystko to otoczone jest przez przepiękne skórzane stroje męskie i kobiece oraz okazałe nakrycia głowy – czapy, skóry zwierząt i oryginalne pióropusze – w tym jeden z zaledwie kilku w Polsce z prawdziwych piór orła przedniego.

Robert Jagielski

szkolny psycholog

smiley

ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

Tabliczka mnożenia towarzyszyła nam przez cały dzień 29 września 2017 r. w szkole trwały egzaminy z jej znajomości. Młodsi uczniowie w czasie lekcji matematyki sprawdzali starszych kolegów. Dorośli i uczniowie poprawiający swój wynik zdawali egzamin ustny przed Patrolem Egzaminacyjnym.  Każdy uczestnik testu losował 5 przykładów i miał 2 minuty na udzielenie pisemnej odpowiedzi. Ekspertami zostali tylko ci uczestnicy, którzy rozwiązali bezbłędnie wszystkie przykłady. W naszej szkole wśród uczniów znalazło się 31 Ekspertów Tabliczki Mnożenia. Każdy z nich otrzymał certyfikat i pamiątkowy znaczek. Wszystkim ekspertom gratulujemy i zapraszamy na kolejną akcję za rok!

Bożena Promianowska

smiley

WIRUJĄCE LINIE

Uczniowie klas 7 na ostatnich zajęciach plastycznych wykazali się niezwykłą wyobraźnią. Ich zadaniem było stworzenie obrazu z rżnego rodzaju linii. Każdy z uczniów wypełnił liniami rożnego rodzaju kilka karteczek, następnie połączyli wszystkie zarysowane kartki w jeden obraz.

Natalia Maruszewska-Sawicka

smiley

Na zajęciach technicznych uczniowie klas 5 poznali różne rodzaje ściegów i nauczyli się szyć ręcznie. Pierwszym zadaniem uczniów będzie uszycie pokrowca na telefon. Czekamy na wspaniałe prace!

Natalia Maruszewska-Sawicka

smiley

W środę 27 września  2017 r. przyjechał do naszej szkoły Teatrzyk w celu kształtowania wiedzy z  dziedziny wychowania komunikacyjnego. Uczniowie klas I - III oraz dzieci z oddziału przedszkolnego uczestniczyły w zabawnym i mądrym przedstawieniu pt. Bezpieczeństwo na drodze o zasadach ruchu drogowego. 

Marzenna Znyk

smiley

"KULEK" w Teatrze Kamienica

W imieniu Zarządu Tramwajów Warszawskich  dyrekcja i aktorzy Teatru Kamienica zaprosili uczniów szkół podstawowych do  udziału w bezpłatnym spektaklu edukacyjnym „KULEK” dotyczącym bezpiecznego poruszania się komunikacją miejską w Warszawie w ramach kampanii społecznej Bądźmy razem bezpieczni. 

W czwartek i piątek uczniowie klas 1a, 6b, 7a obejrzeli przedstawienie pt. „KULEK” w warszawskim Teatrze Kamienica.

 

Podczas spektaklu uczniowie uczestniczyły w różnych zabawnych przygodach i sytuacjach na drodze i w tramwaju, które spotkały Kacpra i Kulka - elektronicznego, inteligentnego, mówiącego stworka oraz Zosię, Olka, Hanię i podróżnego złodzieja. Dowiedzieli się, jak należy bezpiecznie zachowywać się w komunikacji miejskiej i poruszać w ruchu drogowym. Poznali zasady udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadkach.

TWORZYMY GAZETKĘ KLASOWĄ

Wrzesień powoli się kończy ale nasza praca tak naprawdę dopiero się zaczyna. Pierwszym naszym krokiem było stworzenie gazetki w klasie. Wybrałyśmy gazetkę teamtyczną "Wokaliści". Wybrałyśmy ten temat ponieważ bardzo lubimy słuchać muzyki. Na tablicy wywiesiłyśmy wokalistów, których jesteśmy ogromnymi fankami. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą gazetką.

Agata Mierzejewska, uczennica klasy 7a

W środę 20.09.2017 r. klasa 7a wraz z wychowawczynią wybrała się na wystawę grzybów do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie. Na wystawie mogliśmy zobaczyć aż 63 atrapy grzybów jadalnych, niejadalnych i trujących, jak również grzyby świeże, pogrupowane pod kątem ich podobieństwa zewnętrznego. Okazy prezentowane były w otoczeniu drzewek, krzewów i innych elementów runa leśnego, które tworzą niepowtarzalną atmosferę lasu w samym centrum Warszawy. Całość wzbogacona była planszami edukacyjnymi, ilustrującymi różnice między poszczególnymi gatunkami grzybów oraz przedstawiającymi podstawowe zasady ich zbierania.

Natalia Maruszewska-Sawicka

 

Lekcja historii

Lekcja historii przy pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie. Dnia 18 września 2017 r. delegacja naszych uczniów  uczestniczyła w niezwykłej lekcji historii. Wśród wielu pocztów sztandarowych nie mogło zabraknąć  sztandaru naszej szkoły. Po uroczystości złożyliśmy wiązankę i znicz jako symbol naszej pamięci dla poległych i pomordowanych na wschodzie.

 

W dniach 14 - 15 września odbyła się 24 edycja ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie Świata – Polska 2017”. Tegoroczne hasło akcji brzmiało: „Nie ma śmieci – są surowce”.

Celem tegorocznej akcji była przede wszystkim zmiana postrzegania odpadów jako „śmieci” i dostrzeżenie ich surowcowego potencjału oraz zaktywizowanie społeczeństwa do działania na rzecz środowiska i wreszcie promowanie obowiązującego standardu selektywnej zbiórki.

JESIEŃ W PLASTYCE

Na ostatnich zajęciach plastycznych uczniowie klas IV wyczarowali niesamowite prace. Róznego rodzaju liście pomalowali barwami cieplymi i zimnymi, następnie odbili je na kartce. Dzięki temu zabiegowi powstały przepiękne jesienne prace. 

Natalia Maruszewska-Sawicka

smiley

W niedzielę 10 września 2017 r. uczniowie VI B wraz z wychowawcą wybrali się na wycieczkę na Bielany w okolice kościoła pokamedulskiego. Posłuchali historii Lasku Bielańskiego, zobaczyli eremy (domki pustelników). Hitem okazała się drewniana karuzela i osiołek w zagrodzie. 

Bożena Promianowska

 

BEZPIECZNI W DOMU

W piątkowe południe 08.09.2017 r. uczniowie szkoły podstawowej nr 166 i 234 wzięli udział w warsztatach edukacyjnych pt. „Bezpieczni w domu” zorganizowanych przez przedsiębiorstwo  Skanska. Podczas warsztatów przypomnieli sobie i przećwiczyli na fantomach zasady pierwszej pomocy. Pod okiem ratowników medycznych nauczyli się bandażowania ran, właściwego  zachowania w razie zadławienia. W czasie zajęć mogli skorzystać ze zdrowych owocowych przekąsek .Na zakończenie  zajęć obejrzeli profesjonalne przedstawienie pt. „ Bezpieczni w domu”.

 

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2017/2018

Uśmiechnięci, pełni energii i entuzjazmu przywitaliśmy się ze swoimi przyjaciółmi i nauczycielami na uroczystym rozpoczęciu roku szkolnego 2017/2018. Uczniowie, nauczyciele, przybyli rodzice  i goście zgromadzili się w sali gimnastycznej. Po wprowadzeniu sztandaru został odśpiewany Hymn Polski. Następnie pani dyrektor, Renata Oszkiewicz powitała wszystkich zgromadzonych gości, uczniów i rodziców oraz przedstawiła nowo zatrudnionych nauczycieli.Pani dyrektor zapoznała wszystkich obecnych z  działaniami  zaplanowanymi  w szkole  na rok szkolny 2017/2018. Potwierdziła także gotowość szkoły do nowego roku szkolnego.  Złożyła gorące podziękowania zarządowi dzielnicy Wola i radnym dzielnicy Wola za przekazanie środków finansowych oraz  zakup wyprawek dla klasy I i oddziału przedszkolnego oraz rodzicom, którzy w czasie wakacji malowali sale lekcyjne( pani Styczek, panu Iwanow, panu Rembelskiemu, Panu Kowalskiemu i panu Goraj).  Po części oficjalnej, uczniowie spotkali się z wychowawcami w salach lekcyjnych.