Szkoła Podstawowa nr 166 im. Żwirki i Wigury w Warszawie

Ważne Wydarzenia

2017/2018

smiley

16.10.2017 r. o godzinie 8.30 delegacja uczniów naszej szkoły wraz ze sztandarem szkoły brała udział w uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej przy ulicy Wolność. Miejsce to jest jedyną pamiątka po Insurekcji Kościuszkowskiej w Warszawie. 

smiley

         ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 166

W tym roku po raz pierwszy odbyły się w naszej szkole obchody ,,Święta pieczonego ziemniaka”. 14 października 2017 r.(w sobotni poranek) dzieci z  z klas 0 – VII wraz z całymi rodzinami, przedszkolaki z  okolicznych przedszkoli spotkali się na wspólnej zabawie. Imprezę uświetnili swym przybyciem goście: Pani Grażyna Orzechowska-Mikulska zastępca burmistrza Woli, Pani Małgorzata Żuber- Zielicz radna dzielnicy Wola, Pani Anna Miłek przewodnicząca związku zawodowego nauczycieli „Solidarność”, przedstawiciele współpracujący ze szkołą „Partnerstwo  młyn na Woli” oraz harcerze.

Spotkanie obfitowało w zabawy i konkursy, w których ziemniak stanowił motyw przewodni. Dzięki Rodzicom powstała kawiarenka , w której można było wypić kawę, herbatę i zjeść ciasto. Ziemniak był motywem prac plastyczno-technicznych. Młodsze dzieci tworzyły z nich fantazyjne postaci, "Ziemniaczane Ludziki". To popularne warzywo stało się również bohaterem wierszy i rymowanek . Zagadki, rebusy i krzyżówki wzbogaciły wiedzę przyrodniczą o właściwościach ,warunkach uprawy i walorach odżywczych ziemniaka.

Uczestnicy pikniku zarówno dzieci jak i dorośli mieli możliwość sprawdzenia swoich  umiejętności fizycznych pokonując ziemniaczany tor przeszkód. Olbrzymią sprawnością wykazały się panie w konkursie na najdłuższą obierkę. Najwięcej zabawy i śmiechu dostarczyła konkurencja obierania ziemniaków na czas dla panów. Oczywiście nie mogło również zabraknąć konkursu na „Wesołą  ziemniaczaną  Rodzinkę”. Prezentowanie swoich ,,Rodzin” było istnym ,,pokazem niezwykłej inwencji twórczej”. Kolejny punkt to pokaz tańca zespołu „Magic” pod przewodnictwem pani Magdaleny Brożyny. Niezwykłą popularnością wśród dzieci i dorosłych cieszył się  pokaz wozu strażackiego. Chętni wchodzili  do środka wozu strażackiego, mogli przymierzyć maski gazowe, zapoznać się ze sprzętem używanym przez strażaków podczas akcji. Pod czujnym okiem strażaków co prawda nie w ognisku lecz na grillu piekły się ziemniaki. Wszyscy chętni mieli możliwość skosztowania gorącego, wspaniałego ziemniaka. Czas oczekiwania na pieczonego ziemniaka umilali harcerze organizując zabawy z chustą animacyjną oraz pląsy i zabawy przy wtórze gitary. Kulminacyjnym punktem spotkania była degustacja potraw wykonanych przez rodziców w konkursie na „Najsmaczniejszą potrawę z ziemniaka. Okazało się, że konkurs ten cieszył się ogromnym powodzeniem. W konkursie wzięło udział 28 potraw. Wszystkie były przepyszne, były tradycyjne kopytka, placki, zapiekanki, sałatki, zapiekane ziemniaki, nawet ciasteczka ziemniaczane. Serce Jury skradły „kotleciki ziemniaczane nadziewane kapustą kiszoną i boczkiem”.

Obchody Święta Pieczonego Ziemniaka stanowią doskonałą okazję do aktywnego spędzania czasu wolnego dzieci i rodziców w atmosferze przepełnionej humorem i dobrą zabawą. To również ciekawy sposób promocji szkoły i integracji w środowisku lokalnym.

Spotkanie było bardzo udane  o czym zadowolenie zarówno dzieci jak i dorosłych. Z wypowiedzi rodziców wynikało, że wspólnie spędzony czas przyniósł wszystkim wiele radości i dostarczył pozytywnych wrażeń. Na pewno zostanie na długo w pamięci.

            Dziękujemy wszystkim, którzy aktywnie włączyli się w organizację tego wspaniałego  spotkania szczególnie przewodniczącej Rady Rodziców pani Iwonie Kosak i członkom rady rodziców, nauczycielom, uczniom szkoły, pracownikom obsługi.

                                                                                                              Edyta Kirszyńska

smiley

ŚLUBOWANIE KLASY I A

Dnia 13.10.2017 r. o godzinie 9.00 w naszej szkole odbyła się uroczystość ślubowania klasy pierwszej. Zaproszono rodziców, dzieci z sąsiednich przedszkoli , klasę zerową z naszej szkoły oraz delegacje klas starszych. Po przywitaniu gości dzieci wykonały krótkie przedstawienie. Pełni zapału śpiewały piosenki oraz mówiły wierszyki. Występ sówki, mróweczki, pszczółki oraz innych młodych artystów przyjęto brawami. Po części artystycznej   nastąpiła cześć ślubowania. Następnie Pani Dyrektor Renata Oszkiewicz każde dziecko przyjęła do braci uczniowskiej poprzez symboliczne pasowanie ołówkiem. Wręczyła również upominki ufundowane przez Samorząd Szkolny oraz mały Samorząd klas 0-III. Zadowolone dzieci pozowały również do wspólnego zdjęcia. Na długo zapamiętają swoje wejście do społeczności szkolnej. 

Barbara Przybyszewska

smiley

KANCELARIA PREZESA RADY MINISTRÓW

W dniu 11.10.2017 r. klasa 7a wraz z wychowawczynią wybrała sie do KPRM. Mieliśmy okazję obejrzeć sale reprezentacyjne, w których podczas wizyt zagranicznych rozmawiają szefowie rządów. Spotkania "w wąskim gronie", liczącym od dwunastu do czternastu osób, odbywają się w Sali Okrągłego Stołu. Zwiedziliśmy Salę Obrazową nazywana także Salą Kominkową, która służy przede wszystkim jako miejsce ważnych ceremonii i powitań premiera z gośćmi. Z Sali Obrazowej możliwe jest przejście do trzech sal reprezentacyjnych: Okrągłego Stołu, Zegarowej oraz Recepcyjnej, w których odbywają się spotkania premiera z oficjalnymi delegacjami z kraju i zagranicy.

Dużym zainteresowaniem uczniów cieszyła się sala obrad rządu, czyli im. A. F. Modrzewskiego. Tam uczestnicy wycieczki mogli zobaczyć jak wygląda sala, którą widzą w telewizji, w której co wtorek zasiada premier Beata Szydło, by przewodniczyć obradom Rady Ministrów. Uczniowie dowiedzieli się także, że do sali ostatni wchodzi zawsze szef rządu, a obrady są nagrywane - sprzęt i obsługa techniczna znajdują się w pomieszczeniach za lustrami weneckimi. Obejrzeliśmy Salę Konferencyjną gdzie Premier i członkowie Rady Ministrów mogą spotkać się z dziennikarzami. Oczywiście nie mogliśmy przepuścić takiej okazji i zorganizowaliśmy konferencję prasową. 

Natalia Maruszewska-Sawicka

smiley

Wycieczka do wioski indiańskiej

W dniu 05.10.2017 r. uczniowie klasy pierwszej naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce integracyjno – edukacyjnej do Wioski Indiańskiej Fortu Hantajo w Borzychach koło Węgrowa. Wioska ta znana jest z bogatej wystawy, rozpalających wyobraźnię opowieści oraz niezwykłych indiańskich zabaw.

Wizytę w Wiosce uczniowie rozpoczęli od pokonania indiańskiego toru przeszkód (uczniowie, czyli „mali Indianie” przelatywali trzymając się liny nad „rwącą rzeką”, przechodzili przez gawrę niedźwiedzia, a następnie zanurzyli się w tajemniczym lesie, w którym musieli precyzyjnie ominąć ogromne pajęcze sieci). Następnie dzieci wyruszyły na indiańskie zmagania takie jak: strzelanie  z łuku, rzuty włócznią, trafianie rzutkami z piór na rogi bizona oraz poskramianie węży. Po zaliczonych konkurencjach uczniowie zasłużyli na indiańskie malunki i zmienili się w prawdziwych Indian i Indianki. Następnie animatorzy z Wioski Indiańskiej rozpalili ognisko, przy którym piekliśmy smaczne przekąski oraz cieszyliśmy się wspólnym biesiadowaniem oraz słuchaniem opowieści o życiu Indian. Była również chwila swobodnej zabawy wśród tipi.

Celem wycieczki, oprócz zajęć integrujących grupę, było poszerzenie wiedzy na temat życia  prawdziwych Indian, ich kultury, tradycji plemiennych oraz otaczającej przyrody. Dla chętnych poszerzenia wiedzy o lesie, można było wysłuchać krótkiej opowieści o gatunkach drzew, zwierząt, znaczenia lasu dla otaczającego nas świata. Kolejną częścią naszego spotkania były warsztaty rękodzieła. Dzieci wykonały samodzielnie indiańskie naszyjniki z koralików oraz odtwarzały tropy dzikich zwierząt na drewnianych krążkach.

Wszystkie wymienione wyżej zajęcia odbywały się pod okiem doświadczonych instruktorów i animatorów, którzy są w stałym kontakcie z żyjącymi w Stanach Zjednoczonych plemionami Indian.

Kilka słów o Wiosce Indiańskiej: Wioska Indiańska Fort Hantajo jest położona w niezwykle malowniczej okolicy Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego, w miejscowości Borzychy koło Węgrowa. Wystarczy zjechać jedynie 200 metrów z głównej drogi, aby przenieść się na zalaną słońcem leśną polanę, na której znajdują prawdziwe indiańskie namioty tipi – domostwa Indian Wielkich Równin. Dwa z nich wyposażone są w niezwykle precyzyjnie wykonane indiańskie stroje i przedmioty codziennego użytku, ozdobione tysiącami szklanych koralików. W jednym z tipi możemy obejrzeć wnętrze indiańskiego domostwa – posłania, misternie ozdobione torby podróżne, skóry bizonów i jeleni, plecione indiańskie fotele i przytulne ognisko z kociołkiem. W sąsiednim namiocie odwiedzający mogą poznać wiele interesujących rodzajów broni – od najprostszych maczug i tomahawków, aż po czarno prochową strzelbę Kentucky, wielostrzałowy słynny Winchester i Colt. Wszystko to otoczone jest przez przepiękne skórzane stroje męskie i kobiece oraz okazałe nakrycia głowy – czapy, skóry zwierząt i oryginalne pióropusze – w tym jeden z zaledwie kilku w Polsce z prawdziwych piór orła przedniego.

Robert Jagielski

szkolny psycholog

smiley

ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

Tabliczka mnożenia towarzyszyła nam przez cały dzień 29 września 2017 r. w szkole trwały egzaminy z jej znajomości. Młodsi uczniowie w czasie lekcji matematyki sprawdzali starszych kolegów. Dorośli i uczniowie poprawiający swój wynik zdawali egzamin ustny przed Patrolem Egzaminacyjnym.  Każdy uczestnik testu losował 5 przykładów i miał 2 minuty na udzielenie pisemnej odpowiedzi. Ekspertami zostali tylko ci uczestnicy, którzy rozwiązali bezbłędnie wszystkie przykłady. W naszej szkole wśród uczniów znalazło się 31 Ekspertów Tabliczki Mnożenia. Każdy z nich otrzymał certyfikat i pamiątkowy znaczek. Wszystkim ekspertom gratulujemy i zapraszamy na kolejną akcję za rok!

Bożena Promianowska

smiley

WIRUJĄCE LINIE

Uczniowie klas 7 na ostatnich zajęciach plastycznych wykazali się niezwykłą wyobraźnią. Ich zadaniem było stworzenie obrazu z rżnego rodzaju linii. Każdy z uczniów wypełnił liniami rożnego rodzaju kilka karteczek, następnie połączyli wszystkie zarysowane kartki w jeden obraz.

Natalia Maruszewska-Sawicka

smiley

Na zajęciach technicznych uczniowie klas 5 poznali różne rodzaje ściegów i nauczyli się szyć ręcznie. Pierwszym zadaniem uczniów będzie uszycie pokrowca na telefon. Czekamy na wspaniałe prace!

Natalia Maruszewska-Sawicka

smiley

W środę 27 września  2017 r. przyjechał do naszej szkoły Teatrzyk w celu kształtowania wiedzy z  dziedziny wychowania komunikacyjnego. Uczniowie klas I - III oraz dzieci z oddziału przedszkolnego uczestniczyły w zabawnym i mądrym przedstawieniu pt. Bezpieczeństwo na drodze o zasadach ruchu drogowego. 

Marzenna Znyk

smiley

"KULEK" w Teatrze Kamienica

W imieniu Zarządu Tramwajów Warszawskich  dyrekcja i aktorzy Teatru Kamienica zaprosili uczniów szkół podstawowych do  udziału w bezpłatnym spektaklu edukacyjnym „KULEK” dotyczącym bezpiecznego poruszania się komunikacją miejską w Warszawie w ramach kampanii społecznej Bądźmy razem bezpieczni. 

W czwartek i piątek uczniowie klas 1a, 6b, 7a obejrzeli przedstawienie pt. „KULEK” w warszawskim Teatrze Kamienica.

 

Podczas spektaklu uczniowie uczestniczyły w różnych zabawnych przygodach i sytuacjach na drodze i w tramwaju, które spotkały Kacpra i Kulka - elektronicznego, inteligentnego, mówiącego stworka oraz Zosię, Olka, Hanię i podróżnego złodzieja. Dowiedzieli się, jak należy bezpiecznie zachowywać się w komunikacji miejskiej i poruszać w ruchu drogowym. Poznali zasady udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadkach.

TWORZYMY GAZETKĘ KLASOWĄ

Wrzesień powoli się kończy ale nasza praca tak naprawdę dopiero się zaczyna. Pierwszym naszym krokiem było stworzenie gazetki w klasie. Wybrałyśmy gazetkę teamtyczną "Wokaliści". Wybrałyśmy ten temat ponieważ bardzo lubimy słuchać muzyki. Na tablicy wywiesiłyśmy wokalistów, których jesteśmy ogromnymi fankami. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą gazetką.

Agata Mierzejewska, uczennica klasy 7a

W środę 20.09.2017 r. klasa 7a wraz z wychowawczynią wybrała się na wystawę grzybów do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie. Na wystawie mogliśmy zobaczyć aż 63 atrapy grzybów jadalnych, niejadalnych i trujących, jak również grzyby świeże, pogrupowane pod kątem ich podobieństwa zewnętrznego. Okazy prezentowane były w otoczeniu drzewek, krzewów i innych elementów runa leśnego, które tworzą niepowtarzalną atmosferę lasu w samym centrum Warszawy. Całość wzbogacona była planszami edukacyjnymi, ilustrującymi różnice między poszczególnymi gatunkami grzybów oraz przedstawiającymi podstawowe zasady ich zbierania.

Natalia Maruszewska-Sawicka

 

Lekcja historii

Lekcja historii przy pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie. Dnia 18 września 2017 r. delegacja naszych uczniów  uczestniczyła w niezwykłej lekcji historii. Wśród wielu pocztów sztandarowych nie mogło zabraknąć  sztandaru naszej szkoły. Po uroczystości złożyliśmy wiązankę i znicz jako symbol naszej pamięci dla poległych i pomordowanych na wschodzie.

 

W dniach 14 - 15 września odbyła się 24 edycja ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie Świata – Polska 2017”. Tegoroczne hasło akcji brzmiało: „Nie ma śmieci – są surowce”.

Celem tegorocznej akcji była przede wszystkim zmiana postrzegania odpadów jako „śmieci” i dostrzeżenie ich surowcowego potencjału oraz zaktywizowanie społeczeństwa do działania na rzecz środowiska i wreszcie promowanie obowiązującego standardu selektywnej zbiórki.

JESIEŃ W PLASTYCE

Na ostatnich zajęciach plastycznych uczniowie klas IV wyczarowali niesamowite prace. Róznego rodzaju liście pomalowali barwami cieplymi i zimnymi, następnie odbili je na kartce. Dzięki temu zabiegowi powstały przepiękne jesienne prace. 

Natalia Maruszewska-Sawicka

smiley

W niedzielę 10 września 2017 r. uczniowie VI B wraz z wychowawcą wybrali się na wycieczkę na Bielany w okolice kościoła pokamedulskiego. Posłuchali historii Lasku Bielańskiego, zobaczyli eremy (domki pustelników). Hitem okazała się drewniana karuzela i osiołek w zagrodzie. 

Bożena Promianowska

 

BEZPIECZNI W DOMU

W piątkowe południe 08.09.2017 r. uczniowie szkoły podstawowej nr 166 i 234 wzięli udział w warsztatach edukacyjnych pt. „Bezpieczni w domu” zorganizowanych przez przedsiębiorstwo  Skanska. Podczas warsztatów przypomnieli sobie i przećwiczyli na fantomach zasady pierwszej pomocy. Pod okiem ratowników medycznych nauczyli się bandażowania ran, właściwego  zachowania w razie zadławienia. W czasie zajęć mogli skorzystać ze zdrowych owocowych przekąsek .Na zakończenie  zajęć obejrzeli profesjonalne przedstawienie pt. „ Bezpieczni w domu”.

 

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2017/2018

Uśmiechnięci, pełni energii i entuzjazmu przywitaliśmy się ze swoimi przyjaciółmi i nauczycielami na uroczystym rozpoczęciu roku szkolnego 2017/2018. Uczniowie, nauczyciele, przybyli rodzice  i goście zgromadzili się w sali gimnastycznej. Po wprowadzeniu sztandaru został odśpiewany Hymn Polski. Następnie pani dyrektor, Renata Oszkiewicz powitała wszystkich zgromadzonych gości, uczniów i rodziców oraz przedstawiła nowo zatrudnionych nauczycieli.Pani dyrektor zapoznała wszystkich obecnych z  działaniami  zaplanowanymi  w szkole  na rok szkolny 2017/2018. Potwierdziła także gotowość szkoły do nowego roku szkolnego.  Złożyła gorące podziękowania zarządowi dzielnicy Wola i radnym dzielnicy Wola za przekazanie środków finansowych oraz  zakup wyprawek dla klasy I i oddziału przedszkolnego oraz rodzicom, którzy w czasie wakacji malowali sale lekcyjne( pani Styczek, panu Iwanow, panu Rembelskiemu, Panu Kowalskiemu i panu Goraj).  Po części oficjalnej, uczniowie spotkali się z wychowawcami w salach lekcyjnych.