W staropolskiej kuchni

W staropolskiej kuchni

W dniu 12.02.21 r. klasa Va wzięła udział w wycieczce online „W staropolskiej kuchni”. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z tajnikami XVII – wiecznej kuchni.

Pani przewodnik opowiedziała nam skąd możemy czerpać wiedzę o nowożytnej kuchni. Następnie dowiedzieliśmy się, co jadał król Jan III Sobieski. Zostaliśmy wtajemniczeni w sekrety królewskiego kuchmistrza. Nie obyło się również bez poznania staropolskiego przepisu. Kolejno prowadząca przedstawiła nam warzywa i owoce, których dziś już w sklepie nie kupimy, a które były bardzo popularne na XVII – wiecznym dworze.

Na koniec zobaczyliśmy jak pierwotnie wyglądały niektóre owoce i warzywa. Czy wiedzieliście, że marchewka miała kolor biały lub fioletowy ? Na sam koniec czekał na nas quiz.

 

                                                                                                          Norbert Duranc